Dzień czekolady
Chyba nie ma takiej osoby, która nie lubi czekolady! Czekolada poprawia nam nastrój, dodaje energii, humoru, jest lekiem na stres, codzienne kłopoty, smutek.
15 listopada dzieci z naszego przedszkola i oddziałów rocznego przygotowania przedszkolnego miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach czekoladowych. Były to praktyczne zajęcia pobudzające zmysł smaku, wykorzystujące zdolności manualne oraz kreatywne myślenie. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak i z czego powstaje czekolada. Dzieci otrzymały formy, które wypełnione były płynną czekoladą. Każdy przedszkolak stworzył własnoręcznie swoją wymarzoną czekoladę, którą po skończonych warsztatach zabierał do domu i dzielił się z najbliższymi. Na koniec Panie zaprosiły dzieci na pokaz eksperymentów z użyciem suchego lodu. Nauczycielki wychowania przedszkolnego
Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 15.11.2024 r. w naszej szkole świętowaliśmy XIV Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Od rana patrole egzaminacyjne sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i oczywiście rodziców - łącznie przeegzaminowano niemal 150 osób i z przyjemnością musimy przyznać, że poziom znajomości tabliczki mnożenia jest bardzo wysoki! Patrole przyznały mnóstwo certyfikatów i odznak, które z dumą wszyscy nosili tego dnia. O godz. 9.20 - 37 uczniów z klas 3-8 pisało egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia. Wyniki egzaminu i nagrody dla najlepszych już wkrótce. Serdecznie dziękujemy za udział w tej wyjątkowej akcji, którą celebrujemy w szkole już kolejny rok szkolny. Szkolni koordynatorzy akcji: Agnieszka Falów i Agnieszka Bajda
Występ klasy 0b z okazji 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości
film do obejrzenia pod linkiem
Narodowy Dzień Niepodległości
11 listopada uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę w poczcie sztandarowym podczas uroczystości w Piotrkowiczkach. Brali udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godz. 9.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrkowiczkach.
Uroczystości przy Pomniku Pamięci Narodowej.
Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodziliśmy w oddziałach przedszkolnych 6 listopada. Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek i wiele innych postaci - to jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. W Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek wart sobie o nich przypomnieć, choćby poprzez wspólnie spędzone zabawy i konkursy z dziećmi. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.
Dni Kultury Zdrowotnej
W dniach 21-25.10.2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dni Kultury Zdrowotnej pod hasłem "Idę po zdrowie". Zrealizowaliśmy zajęcia uwzględniające poniżej zamieszczony harmonogram:
Poniedziałek. Omówienie piramidy zdrowego żywienia.
Wtorek. Przygotowanie plakatów dot. zdrowego odżywiania.
Środa. Jem smacznie i zdrowo. Przygotowanie śniadania.
Czwartek. Piję wodę. Uczniowie przychodzą do szkoły ubrani na niebiesko. Przeprowadzenie zajęć dot. zalet picia wody.
Piątek. Aktywna przerwa. Ruch to zdrowie. Zajęcia ruchowe podczas przerw z wykorzystaniem przyborów sportowych: piłek, gum do skakania, skakanek. Lekcja na świeżym powietrzu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii pod linkiem
Koordynatorki projektu:
Martyna Białecka-Dribczak
Justyna Kołodziej-Dudek
Małgorzata Ulman
Pierwsza wizyta klasy I b w bibliotece szkolnej
Uczniowie klasy I b mieli okazję uczestniczyć w pierwszej lekcji bibliotecznej. Po prezentacji księgozbioru biblioteki szkolnej, pan bibliotekarz wskazał pierwszoklasistom miejsce, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Przedstawił zasady korzystania ze zbiorów biblioteki i czytelni oraz zapoznał z obowiązującym regulaminem. Po otrzymaniu karty czytelnika, każdy uczeń miał możliwość wypożyczenia swojej pierwszej książki.
Dzień Dyni IB
30 października uczniowie klasy I b świętowali Dzień Dyni. W czasie zajęć wykonali piękne prace plastyczne, rozwiązywali zadania matematyczne, tworzyli zbiory oraz rozwiązywali zagadki. Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Pierwszoklasiści chętnie fotografowali się przy dyniowej latarni. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.
Dzień Dyni
Dzień Dyni w przedszkolu to wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie radość z jesiennych zbiorów oraz zbliżające się święto Halloween. W październiku, dzieci mogą celebrować ten dzień w kreatywny sposób, bawiąc się oraz ucząc jednocześnie. Przedszkolaki z grupy Szewczyk 2 poznały cykl życia dyni, wybierały pestki z dyni, które później bardzo chętnie zabrały do domu. Z okazji święta Halloween maluszki wykonały piękne lampiony.
Wolontariusze ze szkolnego Koła Wolontariatu
„ |A choć ich płomień życia zgasł. To myśli o nich są przecież w nas.” Maria Czerkawska
Listopad to czas zadumy i refleksji nad życiem, ale przede wszystkim jest to symbol pamięci i miłości do bliskich, którzy odeszli. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Szewcach postanowili tuż przed Świętem Zmarłych otoczyć opieką i w sposób szczególny zadbać o zniszczone groby znajdujące się na cmentarzu w Szewcach. Wolontariusze oczyścili mogiły, pograbili śmieci, naprawili odpadające elementy pomników lub krzyży a także zapalili znicze- symbolizujące naszą pamięć o zmarłych.
Biathlonistka - Olimpijka w naszej szkole
28 października naszą szkołę odwiedziła Kamila Żuk: biathlonistka, Olimpijka, dwukrotna mistrzyni i wicemistrzyni Świata juniorów, medalistka mistrzostw Europy juniorów, mistrzyni Europy w 2021 roku. Mistrzyni Polski seniorek i medalistka tych zawodów. Kamila w ciekawy sposób opowiedziała o przebiegu swojej kariery sportowej, pokazała uczniom wyposażenie biathlonisty: narty, kije, karabinek, przedstawiła filmy z treningów i zawodów sportowych, odpowiedziała na wiele ciekawych pytań uczniów. Olimpijka, swoją postawą i ogromnym doświadczeniem sportowym zachęciła dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, pokazała, że każdy z uczniów może odnieść sukces dzięki konsekwencji i ciężkiej pracy.
Dziękujemy Kamili i Karolinie za odwiedzenie naszej szkoły.
Dni Kultury Zdrowotnej
Przedszkolaki z grupy Szewczyk 2 odchodziły DNI KULTURY ZDROWOTNEJ. Dzieci w ciągu całego tygodnia zapoznawały się z piramidą żywieniową. Wymieniały zdrowe i niezdrowe produkty oraz samodzielnie przygotowały zdrowe śniadanie z produktów, które uszykowała im mama. Przedszkolaki wzięły również udział w warsztatach ekologicznych, podczas których otrzymały drobne upominki.
Warsztaty w Centrum wiedzy o wodzie "Hydropolis"
22 października uczniowie klasy VI i VII byli we wrocławskim Centrum wiedzy o wodzie "Hydropolis". Uczestniczyli w zajęciach obejmujących zwiedzanie interaktywnej wystawy z przewodnikiem oraz w warsztatach o właściwościach powietrza. Warsztaty w ramach projektu Aglomeracji Wrocławskiej przeprowadzone były w dwóch blokach: pierwszy to prezentacja przedstawiająca właściwości wody, jej roli w procesach zachodzących na Ziemi przeprowadzona przez przewodnika z wykorzystaniem wystawy multimedialnej. Drugi blok to zajęcia warsztatowe w sali edukacyjnej dotyczące powietrza. Uczniowie zapoznali się z mieszaniną gazów, jej składem oraz właściwościami. Wykonywali ciekawe doświadczenia i bezpieczne reakcje chemiczne, analizowali wpływ czynników na powietrze, którym oddychamy. J. Dziuba
Przerwa na czytanie
21 października w Naszej Szkole odbyła się akcja "Przerwa na czytanie". Uczennice i uczniowie czytali kolegom i koleżankom przebywającym w bibliotece podczas przerw. Dzieci z zainteresowaniem rozwijały pasję aktywnego słuchania, a te, które czytały udoskonaliły swoje umiejętności w zakresie czytania.
"Skarbiec legend polskich" według Teatru Nowoczesnego!
W piątek 11 października, klasy IV a, IV b oraz VI a, wraz z opiekunami p. Aleksandrą Skrzypczak, p. Jolantą Dziubą – Małecką, p. Kingą Muszyńską – Pasowicz oraz p. Arianem Kowalskim wybrały się do GCKiS w Trzebnicy na przedstawienie zorganizowane przez Teatr Nowoczesny w Krakowie. Aktorzy w otoczeniu wspaniałej dekoracji, niezwykłych efektów dźwiękowych i świetlnych, a także przy wtórze muzyki zaprezentowali kolejno fragmenty legend polskich, tj. Piast Kołodziej, O Wandzie co Niemca nie chciała, czy też O trzech braciach. Uczniowie początkowo nieufni, z czasem docenili walory sztuki teatralnej i finalnie uznali, iż było warto. Kolejne doznania kulturalne już w styczniu!!!
„Otwarta pracownia Edukacyjna - twórcza przestrzeń edukacji o prawach dziecka” w naszej szkole!
Uczniowie klasy VI a wraz z wychowawczynią Kingą Muszyńską – Pasowicz wzięli udział w cyklu trzech spotkań warsztatowych, w ramach których mieli możliwość poznać swoje prawa, zrozumieć czym jest godność i szacunek względem innych osób, ale i samych siebie. Spotkania z paniami Asią i Kornelią pozwoliły spojrzeć z dystansem na własne obawy, kompleksy i niedoskonałości. Warsztaty były jednym z wielu sposobów na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, dając nadzieję na to, że przyniosą pożądany efekt.
Światowy Dzień Drzewa
10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa - święto, które ma na celu promowanie ochrony środowiska i wzmacnianie więzi między człowiekiem a przyrodą. Jego celem było podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety, promowanie działań na rzecz ich ochrony oraz zwiększenie świadomości ich znaczenia dla naszego środowiska i dobrobytu. W szkole podejmowane były działania: ciekawe lekcje, warsztaty edukacyjne z rozpoznawaniem drzew, prezentacje, zagadki, wystawy, owocowe drzewa wykonane przez klasę 2B. Wymienione działania miały uświadomić jak ważną rolę odgrywają drzewa w życiu każdego z nas. J. Dziuba
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!
Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego, nakręconego w trakcie obchodów Światowych Dni Serca w naszej szkole. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
https://www.facebook.com/szkolaszewce/videos/906342824730697
Światowy Dzień Serca i Dzień Głośnego Czytania
Niedawno obchodziliśmy w naszej szkole dwa niezwykłe święta: Światowy Dzień Serca (World Heart Day) oraz Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w wielu atrakcjach specjalnie dla nich przygotowanych. Od samego rana cała społeczność szkolna obdarowywana była serduszkami z zapisanymi na nich sentencjami. Starsi koledzy i koleżanki odwiedzali swoich młodszych kolegów w ich salach, aby przeczytać im piękne opowiadania. W nagrodę za uważne wysłuchanie treści, dzieci otrzymywały kolorowanki z serduszkiem lub karty pracy z sercem do samodzielnego zakodowania. Z transparentem, serduszkami w dłoniach i w asyście słonecznej pogody dzieci z grupy 0a, 0b, oraz klas 1a, 1b udały się na przemarsz uliczkami Szewc, zachęcając napotkanych mieszkańców do aktywnego spędzania czasu i badania się. Pamiętając, że ruch to zdrowie, uczniowie wszystkich oddziałów, wzięli udział w AKTYWNEJ PRZERWIE, podczas której przy akompaniamencie muzyki, mieli okazję trochę się rozruszać, potańczyć i poskakać. Finałem akcji było wspólne zdjęcie wszystkich uczniów ustawionych w kształcie serca - zdjęcie pojawi się już niedługo na stronie szkoły oraz szkolnym Facebooku.
Zachęcamy dzieci i dorosłych do aktywności, dbania o swoje zdrowie, badania się oraz oddawania się lekturze nie tylko od święta.
Dzień Chłopaka
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich grupach dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Od rana w każdej klasie dziewczynki wspólnie z Paniami odśpiewały uroczyste „Sto lat” i złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Były prezenty, laurki i słodki poczęstunek. Chłopcy z kolei chcąc podziękować swoim koleżankom za pamięć obdarowali je słodkimi upominkami. Był to dzień pełen wrażeń i wspaniałej zabawy. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji dzisiejszego dnia.
Akcja "Sprzątanie Świata"
20 września uczniowie klas: IVa, IVb i VII zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki uczestniczyli w akcji ekologicznej. Przed rozpoczęciem akcji odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa oraz celów. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły i drogę w jej sąsiedztwie oraz boisko w Szewcach. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Z Fundacji Nasza Ziemia otrzymaliśmy certyfikaty. Jolanta Dziuba
Wrzesień jesień rozpoczyna
Wrzesień jesień rozpoczyna i czarować już zaczyna.
Pięknie świat nam koloruje zaraz liście pomaluje.
Jesień lubi czerwień, złoty zaraz przygna pierwsze chłody.
Wiatr potrząsa liście z drzew, taka właśnie jesień jest.
Chodź zabiera ciepłe lato, to kolory daje za to.
23 września w grupie Szewczyk 1, Szewczyk 2 oraz grupie 0A i 0B obchodziliśmy PIERWSZY DZIEŃ JESIENI. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci oraz wspaniała zabawa. Podczas wykonywania prac plastycznych dzieciom towarzyszyły jesienne piosenki. Następnie udaliśmy się na spacer w poszukiwaniu oznak jesieni. Po powrocie do szkoły dzieci w swoich salach zorganizowały kącik z darami jesieni.
Wycieczka
Dnia 20.09.2024 r. klasa Zero A wyruszyła na swoją pierwszą wycieczkę. Pojechaliśmy do Trzebnicy na spektakl "Śpiąca Królewna". Była to piękna opowieść pełna magii, mówiąca o wytrwałości i mocy prawdziwej miłości, podkreślająca przy tym triumf dobra nad złem. Wspaniała muzyka, piękna scenografia i barwne kostiumy sprawiły, że dzieci śledziły przedstawienie z zapartym tchem. Agnieszka Sulikowska
Lekcja muzyki
W dniu 18.09. na lekcjach muzyki pojawiła się ze swoim instrumentem Daria Tynecka - była uczennica naszej szkoły. Klasy IV-VII poznały historię harfy oraz podstawowe techniki gry na niej, jak glissando, arpeggio, pasaże i gra akordowa. Wszyscy uczniowie mieli możliwość spróbowania własnych sił przy instrumencie. Na zakończenie lekcji wysłuchali utworu Samuela O. Pratt’a- The little fountain, który pokazał możliwości brzmieniowe i techniczne harfy. Dominika Golesz
DZIEŃ KROPKI
wszystkie zdjęcia znajdują się w galerii
“…Cieszą nasze oczy kropki wesolutkie,
talenty wskazują: duże i malutkie.
Vashti pokazała, że prób nam potrzeba,
bo odkryć zdolności inaczej się nie da.
16 września uczniowie klasa I b obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Obejrzeli film o małej dziewczynce o imieniu Vashti, która odkryła talent do rysowania. To dzięki wychowawczyni, która powiesiła jej małą kropkę w galerii, Vashti zaczyna w siebie wierzyć. A co najważniejsze tę wiarę w siebie przekazuje dalej. Pomaga kolejnej osobie odkryć swoje mocne strony. Był to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi o tym, że w każdym z nich drzemie jakiś talent, czasami jeszcze nie odkryty.
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Przedszkolaki z grupy przedszkolnej Szewczyk 2 w bardzo miłej atmosferze obchodzili Dzień Kropki. Dzieci brały udział w różnych zabawach ruchowych z wykorzystaniem kółek, utrwalały kolory, a na zakończenie zajęć dydaktycznych wykonały pracę plastyczną za pomocą patyczka higienicznego.
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Dzieci z grupy 0B poznały bohaterkę opowiastki małą Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej ,,pani od plastyki" poznała i uwierzyła w swój talent oraz możliwości. ,,Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie". Dzieci z grupy 0B po obchodach Dnia Kropki wiedzą jedno: każdy ma ogromny talent i wierzą w siebie.
16 września obchodziliśmy w naszej Grupie Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę. Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się też przy piosence o kropce i braliśmy udział w zabawie śladem kropek, przygotowaliśmy kropkowe prace plastyczne.
BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE. Klasa Zero A i Pani Agnieszka Sulikowska
Międzynarodowy Dzień Kropki w świetlicy szkolnej.
Międzynarodowy Dzień Kropki to przede wszystkim święto kreatywności. Podczas zajęć plastycznych w czasie porannego i popołudniowego pobytu uczniów w świetlicy powstały wyjątkowe i niepowtarzalne dzieła sztuki, których początkiem była kropka. Uczestnicy zajęć świetlicowych wysłuchali też historii małej Vashti, która dała początek radosnemu i kolorowemu świętu.
Narodowe czytanie
6.09.2024 roku o godzinie 18.00 w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Wiszni Małej odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą był „Kordian” Juliusza Słowackiego. Naszą szkołę w tym literackim święcie reprezentowały uczennice klasy VII - Antonia Piotrowicz i Natalia Fijałkowska. Serdecznie dziękujemy dziewczętom za piękne reprezentowanie placówki.
Pierwszy dzwonek w Szewcach
2.09.2024 roku o godzinie 9.00 rozpoczęliśmy rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Młodych Bohaterów w Szewcach. Uroczysty apel, dla całej społeczności szkolnej, odbył się na sali gimnastycznej. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: Przewodnicząca Gminy Wisznia Mała - pani Małgorzata Ottenbreit oraz Rady Szewc - pan Andrzej Małecki. Na początku prowadząca apel - Antonia Piotrowicz z klasy 7 - przypomniała, że 1.09 obchodziliśmy 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Naszą uroczystość uświetnił poczet sztandarowy, zaśpiewaliśmy wszyscy Hymn narodowy. Wystąpiły uczennice z klasy 4 a - Helena Grabowska, która zaprezentowała wiersz „Żaba” oraz Lena Wójtowicz, która przedstawiła utwór „Na straganie”. Pani Dyrektor Frąckowiak przedstawiła całe grono pedagogiczne (w tym nowych nauczycieli), które będzie uczyć i wychowywać dzieci, i młodzież w naszej szkole. Przy dźwiękach dzwonka Dyrektor Lidia powitała wszystkich w nowym roku i życzyła dzieciom owocnej nauki. J. Wieczorek