2023/2024
PROGRAMY / PROJEKTY
Podsumowanie programu grantowego "Rosnę z matematyką"
Innowacja "Zachwycający świat zwierząt"
W roku szkolnym 2023/24 klasa 6 realizowała ogólnopolską innowację „Zachwycający świat zwierząt”. Przez cały rok szkolny uczniowie wykonywali zadania tej dydaktyczno-wychowawczej innowacji. Uczniowie pracowali w grupach lub indywidualnie. Tworzyli m. in: lapbooki nt. raf koralowych, sporządzali listy gończe dotyczące wybranego przez siebie płazińca lub nicienia pasożytniczego, rozwiązywali zadania typu escape room o pierścienicach, przygotowywali grafonotki i sketchonotki o mięczakach na podstawie artykułu, budowali modele ryb, tworzyli ranking gadów w formie plakatu. Nadrzędnym celem innowacji było rozwijanie i poszerzanie zainteresowań i uzdolnień poznawczych uczniów, pogłębianie ich wiedzy biologicznej oraz kształcenie postawy kreatywnych badaczy. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi TIK usprawniło komunikację uczniów z nauczycielem, zwiększyło ich aktywność i zaangażowanie, zaś nauczycielowi umożliwiło wykorzystanie ciekawych materiałów informacyjnych dostępnych w formie cyfrowej. Powstało wiele ciekawych wytworów uczniowskich.
Innowację zakończyliśmy sukcesem, szkoła otrzymała dyplom.
Projekt "Cała Gmina czyta dzieciom"
Projekt czytelniczy ,,CAŁA GMINA CZYTA DZICEIOM” dobiegł końca. Naszym ostatnim gościem był wszystkim bardzo dobrze znany ks. Rafał Swatek. Na początku dzieci zaśpiewały piosenkę ,,Gdy na morzu…” następnie wysłuchały bajki pt. ,,Pinokio”. Dziękujemy wszystkim osobom, które zechciały wziąć udział w naszym projekcie. To było półrocze pełne ciekawych i różnorodnych historii, które niosły ze sobą pewne przesłanie. W każdy wtorek przenosiliśmy się w inny świat. DZIĘKUJEMY.
Projekt w klasie 7
Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska rozpoczęła realizację projektu, którego tematem przewodnim jest: „Lepiej zapobiegać… Wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży w szkołach Aglomeracji Wrocławskiej". Warsztat skierowany był do uczniów klasy VII. Jego tematem było wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Był on przeprowadzony
w formie warsztatu, który odbył się 10 maja br. Trwał dwie godziny lekcyjne. Zajęcia wyposażyły nastolatki w narzędzia, które skutecznie pomogą im w zachowaniu pozytywnej samooceny i wskażą, gdzie mogą uzyskać specjalistyczną pomoc w trakcie kryzysu psychicznego. Warsztaty prowadzone były w formie panelu dyskusyjnego z elementami wykładu interaktywnego. Głównym założeniem warsztatów dla uczniów była prewencja poprzez zmianę postaw. Poruszane i przećwiczone zostały także kwestie anonimowości w sieci oraz bezpieczne korzystanie z aplikacji mobilnych.
Program "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"
„Skąd się biorą produkty ekologiczne” to nowy, ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
Dzieci z grupy Szewczyk 1 przystąpiły do udziału w ww. projekcie. Na początku obejrzały film, ich zadaniem było zaobserwowanie skąd pochodzą takie produkty, na które przyklejane są znaczki. Usłyszały, że EKO oznacza naturalne, czyli tak, że nie ma żadnych sztucznych, niezdrowych dodatków. Zapoznały się z Piramidą Żywienia, przypomniały sobie co należy robić, aby prowadzić zdrowy styl życia, a następnie wykonały taką piramidę. W czasie zajęć oglądaliśmy pracę młyna i piekarni, zapoznaliśmy się z uprawą ekologiczną, ekologicznymi ziołami, herbatami jak również miodem i grzybami. Dzieci dowiedziały się jak wygląda dzień rolnika, i że za wykonywaną pracę w gospodarstwie ekologicznym rolnik otrzymuje certyfikat na swoje produkty. Oglądaliśmy przydomowe ogródki warzywne, rozpoznawaliśmy zwierzęta hodowlane, tj. kury, gęsi, kaczki, indyki. Dzieci wiedzą, że tylko „szczęśliwe” kurki znoszą zdrowe - ekologiczne jajka.
Produkty takie można kupić w sklepach ze zdrową żywnością odpowiednio oznakowaną lub
w gospodarstwie ekologicznym. Zachęcamy wszystkich do promowania zdrowego stylu życia!
Ekologiczny program "Zielony Malin"
25 marca 2024 r. w ramach ekologicznego programu #ZielonyMalin https://www.facebook.com/ZielonyMalin odwiedził naszą szkołę zaprzyjaźniony wrocławski ekolog - Dominik Dobrowolski (https://www.facebook.com/dominik.dobrowolski.eko/), z którym prowadzimy cykliczne akcje. Tym razem właśnie w naszej szkole rozpoczął się cykl ekologicznych zajęć połączonych z sadzeniem kwiatów na terenie szkół w całej Gminie Wisznia Mała. Nasze dzieci z klas 1a i 1b samodzielnie posadziły ufundowane przez firmę Develia kwiatki (bratki) na terenie naszej szkoły. Dodatkowo wszystkie uczennice i uczniowie otrzymali nasionka kwiatków do wysiania we własnych domach. Projekt, w którym braliśmy udział dużo nas nauczył i bardzo się nam podobał.
Język angielski z programem Insta.Ling
Nasza szkoła uczestniczy w programie do nauki słownictwa z języka angielskiego Insta.Ling już od 2016 roku. Dzięki temu programowi uczniowie mogą systematycznie powtarzać słownictwo poznane na lekcjach, ćwiczyć struktury gramatyczne, a nawet pisać klasówki, a nauczyciel może weryfikować systematyczną pracę uczniów i śledzić ich postępy. Aplikacji tej można używać na telefonach komórkowych, tabletach czy komputerach. Insta.Ling to innowacyjny program do efektywnej nauki słownictwa zgodny z poziomem zaawansowania każdego ucznia. W XXI Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół udało nam się zdobyć Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia Języka Angielskiego.
Razem łatwiej
Nasza szkoła przystąpiła do programu polityki zdrowotnej w zakresie zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom skierowanego do dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat zamieszkałych na terenie Województwa Dolnośląskiego.
Pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 800 805 600 lub zgłaszając się przez adres e-mail: razemlatwiej@cogitozdrowie.pl.
CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM
W celu popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych, nauczycielki z grupy Szewczyk 2 zainicjowały akcję „CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM”, w ramach której znane w lokalnej społeczności osoby zapraszane będą do przedszkola, w każdy wtorek, gdzie będą czytały dzieciom książeczki. Pierwsze spotkanie odbyło się 06.02.2024 r. Przedszkolaki z grupy Szewczyk 1, Szewczyk 2 oraz uczniowie z klasy 0A i 0B wspólnie zaśpiewały piosenkę powitankę, po czym wysłuchały bajki „Kicia kocia w przedszkolu” autorstwa Anity Głowińskiej, czytanej przez panią Lidię Frąckowiak- dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach, która rozpoczęła cykl spotkań czytelniczych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały przygód małej kotki oraz jej przyjaciół. Po spotkaniu prowadząca zachęciła dzieci do wykonania ilustracji dotyczącej wysłuchanej bajki. Prace będą stanowiły wystawę na zakończenie akcji, która nastąpi w czerwcu.
Koordynatorki projektu dziękują dzieciom za wspólnie spędzony czas, Paniom za przygotowanie dzieci do spotkania, a Pani Dyrektor za przeczytanie bajeczki.