2023/2024
Koniec roku szkolnego
Dnia 21.06.2024 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024. W wydarzeniu brała udział cała społeczność szkolna, zaproszeni goście, rodzice, dziadkowie. Był poczet sztandarowy i uroczyście zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Nasz apel uświetniły występy uczniów: młodzież deklamowała wiersz, śpiewała, dzieci z klasy 0b przedstawiły montaże taneczno - muzyczne. Nasi najzdolniejsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, nagrody, stypendia Dyrektora oraz stypendia od Rady Rodziców. Na koniec Pani Dyrektor Lidia Frąckowiak ogłosiła, że rozpoczynamy wakacje!!!
Pożegnanie klasy 8
20.06.2024 roku w naszej szkole żegnaliśmy klasę 8. Uroczystość poprowadził uczeń klasy 7. Na spotkaniu obecni byli goście: Wójt Gminy Wisznia Mała - Pan Jakub Bronowicki, Wicewójt - Pan Jarosław Głowacki oraz Dyrektor SAPO - Pani Agnieszka Moździerz. Uroczysty apel rozpoczął się polonezem, którego prowadziła Pani Dyrektor Lidia Frąckowiak. Klasa 0b w montażu taneczno - muzycznym pożegnała najstarszych kolegów. Nie zabrakło podziękowań, kwiatów i serdeczności. A wszystko to przy dźwiękach muzyki i słodkim poczęstunku, który odbył się po apelu. Na koniec uroczystości uczniowie z klasy 7 i 8 zatańczyli wspólnie belgijkę.
Gala Stypendiów Wójta Gminy Wisznia Mała
Dnia 20.06.2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta Gala Stypendialna Wójta Gminy Wisznia Mała. Dzieci, młodzież i nauczyciele z wiszeńskich szkół zostali nagrodzeni za swoje osiągnięcia i zasługi. Zostały rozdane statuetki Zdolny Wiszniak w kilku kategoriach, stypendia za wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe i osiągnięcia w sporcie. Czas, wszystkim oczekującym na nagrody, umilały występy uzdolnionych artystycznie wychowanków szkół z Gminy Wisznia Mała.
GALA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM
Za nami bajkowy, magiczny czas, wspólna cotygodniowa podróż do świata ciekawych przygód bohaterów bajek i baśni. 13 czerwca br. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach odbyła się uroczysta Gala podsumowująca projekt „CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM”. Wśród przybyłych gości byli Wójt Gminy Wisznia Mała p. Jakub Bronowicki, Wicewójt Gminy Wisznia Mała p. Jarosław Głowacki, Dyrektor SAPO p. Agnieszka Moździerz, przewodnicząca Rady Gminy p. Małgorzata Ottenbreit, seniorzy p. Wiesława Grzelka-Zimmermann i p. Czesław Nasionek. Pani Sylwia Konieczna - przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich, p. Agnieszka Małecka mama dziewczynki z grupy Szewczyk 1, oraz dzieci z grupy przedszkolnej Szewczyk 1, klasy 0a, 0b wraz z opiekunami.
Tym razem w roli głównej wystąpiły przedszkolaki z grupy Szewczyk 2. Maluchy doskonale spisały się przed tak liczną publicznością. Zaprezentowały wiersz o książkach, piosenkę „Bajeczki”, taniec z chustami. Doskonale spisały się w roli aktorów w interpretacji wiersza „Żuk”. Po występach dzieci, goście zaproszeni zostali na wystawę albumów dziecięcych oraz słodki poczęstunek. Autorki projektu serdecznie dziękują gościom za przyjęcie zaproszenia na Galę, przedszkolakom za wspaniały występ, a rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości.
Bezpieczne WAKACJE
11 czerwca br. dzieci z grupy Szewczyk 1, Szewczyk 2 oraz uczniów z klasy 0 a, 0 b oraz klas I-III odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy. Przedstawili zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku. Ostrzegali przed kąpielami i zabawami w miejscach niedozwolonych. Przypomnieli numery telefonów alarmowych. W czasie spotkania pani policjantka przeczytała dzieciom bajkę „Kicia kocia na plaży”. Dziękujemy naszym gościom p. Lidii Łynko i p. Szymonowi Stencel za cenne rady i wskazówki.
Światowy Dzień Roweru
Światowy Dzień Roweru został ustanowiony w 2018 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do ustanowienia tego święta przyczynił się Polak, były kolarz polskiej kadry olimpijskiej - Leszek Jan Sibilski.
Warto świętować Dzień Roweru, ponieważ:
- rower jest prostym, niedrogim, niezawodnym, czystym i ekologicznym środkiem transportu,
- może służyć jako narzędzie rozwoju i nie tylko transportu, ale także dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, a przede wszystkim sportu,
-współdziałanie między rowerem i użytkownikiem sprzyja twórczości i zaangażowaniu społecznemu,
- jazda na rowerze ma pozytywny wpływ na klimat.
Dzień Mamy i Dzień Taty
„Dzień Mamy i Dzień Taty to jedne z najpiękniejszych świąt w roku…” 06 czerwca w miłej i rodzinnej atmosferze odbyła się uroczystość z okazji święta naszych ukochanych Rodziców. Nasi Rodzice przybyli do przedszkola, by wspólnie świętować to wzruszające wydarzenie. Zaprezentowaliśmy piosenki, wiersz, a nawet krótki teatrzyk z udziałem misia. Po wspólnej zabawie wręczyliśmy własnoręcznie wykonane prezenty. Potem świętowaliśmy przy wspólnym poczęstunku. Dziękujemy za przybycie i wspaniałą zabawę oraz pomoc w przygotowaniach!
Cudze chwalicie, a swego nie znacie, czyli o wycieczce do Wrocławia
6 czerwca 2024 roku uczniowie klas 6 – 8 udali się do Wrocławia. Zobaczyli Ostrów Tumski z przewodnikiem, w którego wcielił się ks. Rafał Swatek. W programie był gotycki kościół pw. NMP na Piasku, historia pomników Jana XXII i kardynała Kominka. Była historia kresowian skupionych wokół kościoła na Piasku. Jednak najwięcej emocji wzbudził wjazd windą na 60 metrową wieżę katedry wrocławskiej.
Ważnym miejscem na mapie Wrocławia jest Dom Edyty Stein do, którego możemy dojść z Ostrowa Tumskiego piętnastominutowym spacerem. Miejsce niezwykłe, można powiedzieć zatrzymany czas, atmosfera przedwojenna wyziera z licznych fotografii, mebli i pamiątek zgromadzonych przez Towarzystwo Edyty Stein. Do tego Pani przewodnik, która opowiada nie tylko fakty z życia Świętej ale też potrafi ukazać zbieżność Jej problemów z tym co czuje dzisiejszy młody człowiek. Piękna lekcja muzealna z połączeniem nauki o filozofii, dziejach Edyty, powołania, miłości ale też nieludzkiej ideologii, która zaprowadziła Edytę Stein i jej siostrę Różę do Oświęcimia w 1942 r. Po tak bogatym programie intelektualnym uczestnicy mieli też coś dla ciała i udali się na lody i inne pyszności.
FESTYN
„Praca zespołowa dzieli zadanie i zwielokrotnia sukces." — Autor Nieznany
8 czerwca na dziedzińcu szkoły odbył się rodzinny festyn. Przygotowania do festynu trwały długo, zaangażowała się w nie cała społeczność szkoły oraz lokalni włodarze. Pogoda nam dopisała, a w trakcie festynu działo się tak wiele. Podczas wspólnej zabawy nasze dzieci mogły bawić się na zamku dmuchanym, brały udział w sportowych konkurencjach, miały okazję jeździć rowerem po mobilnym miasteczku ruchu drogowego. Bardzo ważnym akcentem naszego festynu były występy naszych uzdolnionych uczniów. Wychowankowie prezentowali swoje talenty. Odbyła się również licytacja prac uczniowskich. Zgromadziła ona wielu zainteresowanych uczniów i ich rodziców. Każdy mógł zmierzyć się w rozgrywkach szachowych, poprosić o wykonanie bransoletki, wziąć udział w loterii fantowej, kupić książkę, pyszną kawę lub herbatę, zjeść ciasto lub kiełbaskę z grilla. Atrakcji na naszym festynie było bardzo dużo, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Serdecznie dziękujemy p. Jakubowi Bronowickiemu Wójtowi Gminy Wisznia Mała za obecność w dniu naszego szkolnego święta. Praca zespołowa pracowników szkoły, nauczycieli, uczniów, rodziców, z Radą Rodziców na czele, z przewodniczącą Rady Gminy p. Małgorzatą Ottenbreit, radnym ze wsi Szewce p. Andrzejem Małeckim, sołtysem wsi Szewce p. Markiem Łukaszkiem zaowocowała tym, że nasze zadanie wykonaliśmy na 100 %. Uśmiech i zadowolenie naszych gości zwielokrotnił nasz sukces.
Wielozadaniowość
Wielozadaniowość towarzyszyła nam od dawna. Multiscreening, to pojęcie dość nowoczesne, związane z dynamicznym rozwojem TIK. W naszej szkole, zaciekawieni znaczeniem wyżej wymienionych słów, postanowiliśmy rozłożyć oba pojęcia na czynniki pierwsze. Uczniowie z klas III w ramach edukacji informatycznej, natomiast klasy IV-VIII na zajęciach z wychowawcą, zapoznali się treścią poradnika p. A. Borkowskiej „Mniej znaczy więcej – o multiscreeningu i wielozadaniowości”. Po wnikliwej analizie przygotowali mapy myśli, które zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym. Kolejnym działaniem podjętym w szkole, było przesłanie do rodziców przez e-dziennik wiadomości, która w załączeniu zawierała poradnik. Pojęcia tak bardzo powszechne, ale równocześnie tak bardzo bagatelizowane w społeczeństwie, pomijane w znaczeniu i konsekwencji postępowania, wymagają oswojenia. Pedagogizacja może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze wybory, świadomość, a tym samym na poprawę jakości naszego życia. Czy faktycznie musimy robić kilka rzeczy w jednym czasie i czy potrzebujemy tych wszystkich ekranów? Odpowiedź zostawiam dla Państwa.
Wycieczka Szewczyk 1
W dniu 7 czerwca dzieci z grupy Szewczyk 1 wzięły udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Kruczyna” w Pęgowie. Całodzienny pobyt w gospodarstwie dostarczył dzieciom wspaniałych wrażeń. Przedszkolaki mieli okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające na farmie takie jak: świnki, króliki, koguty, kury, konie, osiołki, gęsi, kozy i krowę. Dzieci odbyły spacer po lesie i poznały jego funkcje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci specjalnymi pisakami do tkanin pomalowały bawełniane torby. Każda była wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. W otoczeniu gospodarstwa zorganizowane były miejsca zachęcające do aktywności ruchowej: huśtawki, hamaki, zjeżdżalnia, kuchnia błotna. Cała wycieczka nie mogła się obyć bez pieczonych kiełbasek. Dzieci z uśmiechem na buziach wróciły do przedszkola, długo jeszcze dzieląc się między sobą wrażeniami z wycieczki. Juliana Maciejewska i Justyna Rasiewicz
Lekcja plastyki w IB
Wycieczka IB do Leśnego Zakładu w Złotówku
ZOO
5 czerwca klasy 0a, 2 i 3b pojechały wraz z opiekunami na wycieczkę do Lubińskiego ZOO. Wspaniała pogoda i moc atrakcji sprawiły, że dzieci na długo zapamiętają tę wyprawę.
Wyjście klasa 0A
W ramach wiosennego spaceru przedszkolaki z klasy Zero A odwiedziły pobliski sklep ogrodniczy. Tam miały okazję obejrzeć różne rodzaje kwiatów, nasion, sadzonek. Korzystając z okazji zrobiliśmy małe zakupy. Dzieci wybrały kwiaty, które następnie zostały posadzone w doniczki, które ozdobiły nasz szkolny parapet.
Agnieszka Sulikowska
Wycieczka klasy IV
Klasa 4 z okazji Dnia Dziecka wybrała się na wycieczkę klasową do Huty Szkła Kryształowego "Julia" w Piechowicach. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od warsztatów z grawerowania. Każdy z nas wykonał własny grawer na kryształowej szklance. Następnie poznaliśmy pracę huty "od podszewki" - zobaczyliśmy jak hutnicy - artyście wydmuchują szklane kształty, a zręczne ręce pań szlifują wymyślne wzory na szkle kryształowym. Poznaliśmy tajniki wyrobu szklanych przedmiotów i całą historię huty, która działa od 1866 r. Na zakończenie odwiedziliśmy mini muzeum interaktywne "Krystalium”, gdzie można było nie tylko podziwiać wyroby huty, ale i poznać historię hutników tworzących te małe arcydzieła szklane. Można było również zważyć się na specjalnej wadze, która przeliczała nasz ciężar na liczbę np. kryształowych kieliszków. Bawiliśmy się wyśmienicie... Agnieszka Falów
Wyjazd do kina klas IA i IIIA
Warsztaty z doradztwa zawodowego
W dniu 29.05 uczniowie klasy 8 uczestniczyli w warsztatach z doradztwa zawodowego prowadzonych przez panią Beatę Wyrzykowską. Młodzież dowiedziała się, jakie są ścieżki wyboru zawodu wg indywidualnych predyspozycji. Dyskutowali o swoich planach dotyczących wyboru dalszego kształcenia, poznali możliwości, jakie oferują różne szkoły oraz sposób aplikacji do nich i ich wymagania. Na zakończenia rozwiązywali specjalne testy przygotowane przez doradcę zawodowego. Testy te służyły do samodzielnego określenia swoich predyspozycji. Wykonując je, można było otrzymać informację o swoich zainteresowaniach, o tym co się lubi, w czym jest się dobrym. Pani Beata Wyrzykowska indywidualnie z uczniami omawiała wyniki tych testów. Bardzo dziękujemy Pani Beacie Wyrzykowskiej za przeprowadzenie interesujących, tak ważnych w dalszym rozwoju naszych uczniów warsztatów. Czekamy już na kolejne spotkanie.
Dzień Dziecka - Szewczyk II
1 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. To wyjątkowe święto może celebrować każdy, w końcu każdy z nas jest dzieckiem. Przedszkolaki z grupy Szewczyk II również świętowali swój dzień. Obchody rozpoczęliśmy od pikniku, dzieci zajadały się owocami i przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Zabawy przygotowane na ten dzień były różnorodne: balonowa siatkówka, malowanie farbami, puszczanie baniek mydlanych, tor przeszkód, rysowanie kredą i wiele innych. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Po dniu pełnym atrakcji, dzieci podczas poobiedniego odpoczynku wysłuchały bajeczki. Wszystkim dzieciom z okazji Dnia Dziecka życzymy wszystkiego co najlepsze i aby uśmiech nigdy nie schodził z ich twarzy.
Dzień Dziecka klasa 0B
1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka - święto wszystkich dzieci. To w dużej mierze od nas dorosłych zależy ich szczęśliwe dzieciństwo. Każdy z nas chce, aby nasze pociechy były zawsze uśmiechnięte zadowolone i bezpieczne. Grupa 0B obchodziła ten piękny dzień 3 czerwca w sali gimnastycznej. Było mnóstwo atrakcji: życzenia, wspólny taniec, wyjątkowy dmuchaniec wypełniony różnokolorowymi balonami, zawody sportowe, twister, ścieżka usprawniająca koordynację wzrokowo- ruchową, bańki mydlane, popcorn, lemoniada, słodkości i oczywiście lody. Na koniec zabawy dzieci otrzymały prezenty od swoich rodziców. Dziękujemy za wsparcie, dużą pomoc w organizacji tego dnia rodzicom naszego Kuby. Dorota Grabowska i Agnieszka Staszak
Wycieczka do Warszawy
22.05-24.05.2024
22 maja klasa VI i kilkoro uczniów z klasy VII i VIII wybrało się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego, następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie różnorodne przestrzenie edukacyjne inspirowały nas do poszukiwania odpowiedzi dotyczących otaczającego nas świata. Po obiadokolacji udaliśmy się do Hotelu Ibis, gdzie byliśmy zakwaterowani przez trzy dni. Następnego dnia udaliśmy się do Muzeum POLIN, które jest nowoczesną instytucją ukazującą 1000 lat dziejów polskich Żydów. Po zwiedzeniu muzeum wybraliśmy się na spacer po Warszawie. Zobaczyliśmy m. in. rynek, Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Teatralny, Krakowskie Przedmieście i Elektrownię Powiśle. Późnym popołudniem udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbywały się Międzynarodowe Targi Książki. Po udanych zakupach wjechaliśmy windą na taras widokowy i podziwialiśmy panoramę Warszawy. Trzeci dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich - przepięknego parku znajdującego się w śródmieściu Warszawy. Największą atrakcją dla naszych uczniów był jednak Stadion Narodowy. Nasz przewodnik pokazał nam najbardziej sekretne miejsca całego obiektu. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Szewc późnym wieczorem.
M. Naglik i J. Dziuba
Wycieczka do szkółki leśnej
22 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych Szewczyk 1 oraz Szewczyk 2 wybrały się na wycieczkę do Szkółki Leśnej w Jarach. Tematem wycieczki było "Cztery pory roku w lesie". Pani opowiedziała dzieciom jak las zmienia się w danej porze roku, a później dzieci, podzielone na grupy, zrobiły prace plastyczne.
Justyna Rasiewicz, Katarzyna Wójtowicz
Dzień Mamy i Taty - Szewczyk 1
Mama i Tata to najprostsze słowa jakie dziecko może wypowiedzieć od momentu przyjścia na świat po dorosłość, pełne wiary, nadziei i miłości, w których mieści się cały świat. Dzieci z grupy Szewczyk 1 uroczyście obchodziły święto „Mamy i Taty”. Przedszkolaki zabrały Rodziców w niesamowitą podróż, okraszoną pięknymi wierszami, kolorowymi strojami, muzyką i tańcem, wyrażając w ten sposób swoje uczucia przywiązania, miłości, szacunku i wdzięczności za trud wychowania. Po 1 części uroczystości rodzice oglądali film, gdzie dzieci opowiadały dlaczego ich kochają. Na twarzach Mam i Tatusiów gościł uśmiech, czasem wzruszenie. Później wszyscy wspólnie się bawili przy muzyce, były konkursy, życzenia i prezenty. Przedszkolaki w podzięce podarowały rodzicom własnoręcznie wykonane upominki: rączki z gliny. Podczas ich wręczania całusom i uściskom nie było końca. Niezapomniane chwile na pamiątkę zostały uwiecznione na rodzinnych fotografiach.
Justyna Rasiewicz i Juliana Maciejewska
Mama i Tata! Ileż te słowa mają w sobie treści
Z nimi związane są nasze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa.
23 maja 2024 roku w sali gimnastycznej dzieci z grupy 0A i 0B przygotowały wyjątkowy program artystyczny: Koncert Życzeń dla Mamy i Taty. Starsze koleżanki z klasy 3a Helena i Lena doskonale spisały się w roli konferansjerek. Kochani Rodzice składamy jeszcze raz najserdeczniejsze życzenia- niechaj słońce życiu Waszemu stale świeci. W niepogodę sił Wam doda- prawdziwa miłość Waszych dzieci.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólnie spędzony czas.
Cała Gmina czyta dzieciom
Nasz projekt czytelniczy powoli dobiega końca. 21 maja odwiedziła nas p. Małgorzata Wojtkowiak-Jakacka - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiszni Małej. Dzieci wysłuchały opowiadania o dzikach, podczas którego najmłodsi mogli wykonać koledze masaż na pleckach. Zabawa relaksacyjna sprawiła słuchaczom wiele radości i wywołała uśmiech na ich twarzach. Dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne.
Dzień Dobrych Uczynków
19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 20 maja. Na szkolnym korytarzu ustawiono stolik, przy którym można było zapisać na kolorowych karteczkach swoje dobre uczynki. Na koniec z kolorowych karteczek powstał długi łańcuch. Został powieszony w holu przy wejściu, tak aby można było na niego spoglądać i pamiętać o tych wszystkich dobrych gestach, które uczyniliśmy i które możemy czynić każdego innego dnia.
Pamiętaj! Dobro powraca!
Cała Gmina czyta dzieciom
Kolejnym gościem na wtorkowym spotkaniu czytelniczym była Pani Renata Cybulska-Kaczałko - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej. Teksty wybrane przez naszego gościa pochodzą z serii „Książki dla Małych i Dużych”. Dzieci z uwagą wysłuchały wierszy o „Warzywach i owocach”. Chętnie odpowiadały na pytania dotyczące treści przeczytanych utworów. Opowiadały o swoich ulubionych warzywach i owocach. Przekonały się, że owoce i warzywa powinny znaleźć się w ich codziennej diecie i należy po nie sięgać jak najczęściej. Na zakończenie Pani Dyrektor przygotowała dla dzieci niespodziankę.
Dziękujemy za miłe spotkanie, cenne uwagi i niespodziankę. Do zobaczenia w następny wtorek.
Webinarium dla klas 4-8
Dnia 13.05.2024 roku uczniowie z klas 4-8 brali udział w Webinarium pt. "Cyberprzestępcy w świecie finansów". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu edukacyjnego. Celem webinarium było zwiększenie poziomu świadomości odnośnie do działań cyberoszustów w Internecie.
Z wizytą w BIBLIOTECE
W czwartek, 08.05.2024 r. przedszkolaki z grupy "Szewczyk 2” odwiedziły szkolną bibliotekę. Dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Poznały również zasady zachowania się w tym miejscu. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika. Pan bibliotekarz wskazał dzieciom miejsce, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Maluchy samodzielnie wybrały sobie książeczki, które oglądały z wielkim zainteresowaniem. W czasie spotkania wysłuchały również wiersza Juliana Tuwima „Okulary”. Dla wielu przedszkolaków ta wizyta była pierwszym spotkaniem z tak dużym zbiorem książek. Stwierdziły, że nasi wtorkowi goście, odwiedzający nas w ramach projektu „CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM” mają jeszcze dużo bajek do przeczytania. W tym dniu również obchodzony był Dzień Bibliotekarza i korzystając z okazji składamy wszystkim bibliotekarzom najserdeczniejsze życzenia, dużo satysfakcji z wykonywanej pracy oraz stale wzrastającej liczby ciekawych książek oraz ich czytelników.
"Cała Gmina czyta Dzieciom"
07 maja w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze. Naszymi gośćmi była pani Wiesława Grzelka-Zimmermann oraz pan Czesław Nasionek, członkowie Klubu Seniora działającego w Wiszni Małej. Seniorzy przedstawili się dzieciom jako Babcia Amelia
i Dziadek Pol co bardzo spodobało się naszym małym słuchaczom. Bajeczka wybrana przez naszych gości bardzo spodobała się dzieciom. Przygody bohaterów z książeczki ,,Gang Fajniaków i sprzątanie świata" autorstwa Marcina Przewoźniaka skłoniły dzieci do dyskusji na temat ekologii. Babcia Amelia i Dziadek Pol byli pod wrażeniem wiedzy, jaką dzieci mają na temat dbania o planetę Ziemię. Do zobaczenia w następny wtorek.
Koncert
09.05. uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz zerówek odbyli kolejne spotkanie z muzyką uczestnicząc w koncercie pt. "W krainie pieśni i piosenek". Uczniowie udali się podróż wraz z Wojtusiem do krainy Śpiewowic, gdzie odwiedziliśmy sklep zegarmistrzowski Pana Wahadło. Tam spotkaliśmy Panią Krasnoludkową, która prezentowała swoje zdolności wokalne. Koncertowi przyświecała myśl, że głos to najpiękniejszy instrument świata.
Dziękujemy za spotkanie i już czekamy na kolejne.
Wycieczka do Szkółki Leśnej w Jarach
08.05 uczniowie klas Zero A i B wybrali się na wycieczkę do Szkółki Leśnej w Jarach. Celem wycieczki było poznanie pracy leśniczego w szkółce leśnej oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodności gatunków drzew występujących w polskich lasach. Na początku spotkania pan Leśniczy wytłumaczył dzieciom po co i w jaki sposób sadzi się las, jaka jest jego funkcja. Następnie dzieci oglądały sprzęt potrzebny do sadzenia drzew, małe sadzonki oraz nasiona, z których wyrosną piękne drzewa.
Spotkanie zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami i zabawą na świeżym powietrzu
Dorota Grabowska, Agnieszka Sulikowska
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto to jest zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jest to czas, w którym biblioteki wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników.
Drodzy Bibliotekarze! W dniu Waszego święta życzymy Wam więcej czytelników niż książek, a także radości i satysfakcji z pracy, i tego, byście nigdy nie zapominali, jak ważne i cenne jest to, co robicie! Dziękujemy też za Wasze oddanie, zaangażowanie, wiedzę oraz uśmiech i dobre rady dla czytelników.
Rajd pieszy Szewce-Paniowice 2024 r.
Nawiązując do szkolnej tradycji pieszych wędrówek uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły uczestniczyli w corocznym rajdzie patriotycznym z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tym razem 29 kwietnia trasa wiodła nas do Paniowic, gdzie dzięki życzliwości pani sołtys Joanny Musiał oraz mieszkańców zorganizowaliśmy na boisku wiejskim piknik integracyjny połączony z ogniskiem.
W kościele parafialnym kilka słów o miejscowej historii skierowali do uczestników ksiądz proboszcz oraz pan archeolog. Przez cały czas trwania rajdu uczniom towarzyszyły flagi państwowe, w tym również ukraińskie, niesione przez dzieci pochodzące z tego kraju i uczące się w naszej szkole, nawiązując tym samym do tradycji historycznej, gdzie oba kraje wchodziły w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej
Klasy IV i V naszej szkoły wybrały się w środę 17 kwietnia na wycieczkę speleologiczną do Jaskini Niedźwiedziej. Jest to miejsce wyjątkowe, gdzie zobaczyć można nie tylko niesamowite formy skalne i jaskiniowe jak stalagmity i stalaktyty, ale również szczątki dawnych mieszkańców tych ziem jak niedźwiedź jaskiniowy, czy lew. Obecnymi lokatorami zdają się być nietoperze, które w okresie zimowym znalazły tam schronienie. Polecamy wszystkim!
Cała Gmina czyta Dzieciom
W każdy wtorek realizujemy projekt ,,Cała Gmina Czyta Dzieciom". Tak było również tym razem. Grupa 0A, OB i dwa oddziały przedszkole spotkały się w sali, aby posłuchać bajki. Naszym gościem była pani Paulina Pierchorowicz-Rączka - Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach, która wybrała utwory Juliana Tuwima i przeczytała dzieciom wiersz ,,Lokomotywa". Do zobaczenia za tydzień.
CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM
W każdy wtorkowy poranek przedszkolaki z niecierpliwością czekają na spotkanie z książką. 23 kwietnia w drzwiach sali przedszkolnej pojawili się wyjątkowi goście – policjanci. Pani policjantka - Lidia Łynko przeczytała dzieciom książeczkę pt. „Kicia Kocia zostaje policjantką”. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały historię sympatycznej kotki, która wraz z mamą przeżyła niesamowitą przygodę podczas drogi powrotnej ze sklepu: interwencję prawdziwego policjanta. Spotkanie z policjantami wywołało u dzieci wiele emocji. Przedszkolaki zadawały pytania, zaśpiewały wspólnie z naszym gościem piosenką oraz wręczyły dyplom z podziękowaniem. Funkcjonariusze przekazali przedszkolakom kolorowanki. Czekamy na kolejnego gościa.
Dzień Ziemi z Tygodniem Ekologicznym
22 -26 kwiecień
W naszej szkole w poszczególnych grupach wiekowych od przedszkolaków do uczniów klasy 8 podejmowane były działania z ekologią w tle. W ciągu tygodnia ekologicznego dzieci przypomniały sobie zasady segregacji śmieci, klasy wykonały plakaty dotyczące dbania o Ziemię, kolorowe gazetki ścienne, oglądały filmik „Dlaczego plastik szkodzi Ziemi?”. Młodsi uczniowie otrzymali kolorowanki, karty pracy, Eko Kodeks, grali w ekologiczne gry interaktywne. Każdy dzień tygodnia to inny kolor ubioru uczniów. Klasy brały udział w konkursie na najciekawszą kolorową „Kompozycję owocowo-warzywną” wykazując się swoimi pomysłami. Zakończeniem Tygodnia Ekologicznego był „Pokaz mody z recyklingu” w kategorii klas 1-3 i 4-8. Wszystkie te działania miały na celu podkreślić, jak ważne jest zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety.
Jolanta Dziuba
Tydzień Ekologiczny Szewczyki 2 i klasa 1B
Przedszkolaki z grupy Szewczyk 2 razem z uczniami starszych klas wzięły udział w tygodniu ekologicznym obchodzonym w naszej szkole. Każdego dnia podczas zajęć dydaktycznych dzieci poznawały różne sposoby dbania o naszą planetę, aby była zielona i czysta oraz poznały znaczenie pojęć: ekologia, recykling, itp. Wspólnie wykonały prace plastyczną z wykorzystaniem nakrętek. Na zakończenie tygodnia przedszkolaki wzięły udział w pokazie mody, prezentując stroje wykonane z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu.
Dzień Śniadania
24 kwietnia 2024 r. obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, który ma przypominać o tym, jak ważną rolę dla zdrowia człowieka odgrywa ten pierwszy posiłek w ciągu dnia. „Znajdź czas na śniadanie” to hasło przewodnie Europejskiego Dnia Śniadania organizowanego od 2012 roku. Z tej okazji uczniowie z klasy Zero A przygotowali swoje zdrowe i pyszne śniadania z przyniesionych przez siebie produktów. Takie śniadanie smakuje najlepiej!!!! Agnieszka Sulikowska
Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia
Tego dnia uczniowie naszej szkoły przy okazji obchodów Dnia Książki, przypomnieli sobie czym są prawa autorskie, w jaki sposób szanować prawa twórców nie tylko dzieł literackich, ale i filmowych, rzeźbiarskich czy plastycznych. Okazją do dyskusji były krótkie filmiki instruktażowe ułatwiające dzieciom odbiór informacji. Dodatkowo nasza młodzież dowiedziała się, że będąc autorami swoich prac mogą stać się twórcami i być chronieni przez prawo autorskie.
Pokaz i szkolenie z pierwszej pomocy
16 kwietnia z inicjatywy KRUS PT w Trzebnicy w naszej szkole odbyło się szkolenie oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów drugiego etapu edukacyjnego.
W ramach szkolenia zostały poruszone następujące zagadnienia: zagrożenia w gospodarstwie rolnym, omówiona została kampania prewencyjna pod hasłem ,,Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”, wskazano odziaływania na zmniejszenie wypadków powiązanych
z pochwyceniem przez części ruchome maszyn i urządzeń oraz odziaływania na zmniejszenie wypadków związanych z obsługą zwierząt gospodarskich. Prelegent wykazał czynności szczególnie niebezpieczne, związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia. Na zakończenie szkolenia został wyświetlony film edukacyjny pt.: ,,Gra o zdrowie i bezpieczeństwo”.
Po szkoleniu teoretycznym strażacy z OSP w Wiszni Małej przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zapoznali także naszych uczniów z urządzeniem AED, czyli Automatycznym Defibrylatorem Zewnętrznym. Następnie wszyscy chętni uczniowie mogli na fantomie indywidualnie ćwiczyć uciski klatki piersiowej.
Mamy nadzieję, że inicjatywa przeprowadzona 16 kwietnia w naszej szkole będzie miała realny wpływ na poprawę standardu życia naszych uczniów i ich najbliższych oraz potencjalnych osób, które mogą potrzebować pierwszej pomocy przedmedycznej. Uważamy, że posiadanie wystarczającej wiedzy na temat zdrowia i bezpieczeństwa sprawia, że możemy uniknąć ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z nieudzieleniem pierwszej pomocy na czas.
Serdecznie dziękujemy KRUS PT w Trzebnicy za organizację szkolenia oraz pokazu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podziękowania należą się również prelegentowi prowadzącemu szkolenie oraz p. strażakom z OSP w Wiszni Małej.
W Szewcach zakwitły "Żonkile"...
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w projekcie edukacyjnym organizowanym przez Muzeum POLIN, przypominającym o Powstaniu w Getcie Warszawskim, które miało swój początek 19 kwietnia 1943 r. Symbolem heroicznej walki o godność człowieka, stał się mały, wiosenny kwiat – żonkil. I my, aby ocalić pamięć o bohaterach naszej przeszłości tworzymy przypinki w kształcie żonkila, dumnie nosząc je na sercu.
Kino "Za duży na bajki 2"
Dnia 17.04.2024 roku uczniowie z klas 6 i 7 pojechali do kina. Projekcja "Za duży na bajki 2" to pogodna i mądra historia o podejmowaniu najważniejszych życiowych decyzji, opowiedziana z przymrużeniem oka. W lekkiej formie kina przygodowego, a nawet kina drogi, scenarzystka kreśli obraz dziecka podążającego za zaspokojeniem potrzeby bliskości i miłości. Ten film to doskonałe narzędzie do dyskusji z uczniami o sposobach wchodzenia w relacje, które wzbogacającą życie, a także o stawianiu granic i zaspokajaniu swoich potrzeb w szacunku do potrzeb innych.
Operowe ABC
Dnia 15.04.2024 r. oddziały klas Zero A i B udały się na wycieczkę do Opery na warsztaty pt. Operowe ABC- Zabawny Teatr Lalek. Uczniowie w trakcie zajęć odbyli rozgrzewkę, jak prawdziwi aktorzy, poznali rodzaje lalek występujących w teatrze, mogli je obejrzeć i dotknąć. Na koniec zwiedziliśmy okolice Opery i poszliśmy na krótki spacer.
Dorota Grabowska, Agnieszka Sulikowska, Agnieszka Staszak
Światowy Dzień Zdrowia
Dnia 12.04.2024 r. obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Zdrowia i Profilaktyki.
Grupy przedszkolne oraz klasy 0a i 0b wykonały plakaty, na których motywem przewodnim było tegoroczne hasło „MOJE ZDROWIE - MOJE PRAWO”. Uczniowie kl. I - III oraz IV - VIII przygotowały hasła o tematyce prozdrowotnej. Na korytarzu szkolnym zorganizowane zostało stoisko z owocami i warzywami. Wszyscy chętni mogli podejść i odpowiedzieć na zagadkę, a następnie poczęstować się ulubionym warzywem lub owocem.W bibliotece szkolnej była możliwość obliczenia swojego BMI. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia. E. Formusiewicz
12 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia, podczas którego realizowaliśmy hasło - Moje zdrowie, moje prawo. Nasza grupa O B wykonała wspólnie plakat, rozwiązywała zagadki dotyczące realizowanego zagadnienia, obejrzeliśmy film edukacyjny ,,Ala i Piramida Zdrowego Żywienia”. Zdrowie to także sport - i również z przyjemnością podjęliśmy to wyzwanie. Oczywiście pamiętamy, że ubieramy się stosownie do pogody. Dorota Grabowska, Agnieszka Staszak
Cała Gmina czyta Dzieciom
W każdy wtorek spotykamy się na wspólnym czytaniu, tak było również tym razem. Nasze dzieci odwiedziła pani Małgorzata Ottenbreit - Przewodnicząca Rady Gminy, która przyniosła dla najmłodszych słodki poczęstunek. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Księżniczka na ziarnku grochu" po czym rozeszły się do swoich sal, aby wykonać ilustrację.
Z niecierpliwością czekamy na kolejnego gościa.
W sklepie ogrodniczym
Dzieci z grupy przedszkolnej Szewczyk 2 wybrały się za zakupy do sklepu ogrodniczego. Z zaciekawieniem oglądały i wybierały kwiaty, które znajdują się w sklepie. Każdy przedszkolak otrzymał od pani Agnieszki w prezencie kwiat Niezapominajki, który wraz z mamą posadzi w swoim domowym ogrodzie. Dzieci z pomocą nauczyciela posadziły w doniczkach pelargonie i stokrotki, które ozdabiają okna naszej sali przedszkolnej.
Czekolada
Czekolada to jeden z najpopularniejszych na świecie przysmaków. Uwielbiają ją zarówno dzieci jak i dorośli. Poprawia nastrój i pomaga zwalczyć chandrę, ma również korzystne właściwości. Z okazji Światowego Dnia Czekolady, który przypada na 12.04 uczniowie klasy Zero A poznali historię czekolady, dowiedzieli się, jak powstaje czekolada, a na koniec degustowali różnego rodzaju czekolady. Uśmiech nie schodził dzieciom z twarzy.
Agnieszka Sulikowska
Dźwiękowa zabawa
10.04.2024 r. uczniowie z oddziałów przedszkolnych oraz zerówek wzięli udział w kolejnym już spotkaniu z muzyką pt. "Dźwiękowa zabawa". Dzięki instrumentom takim jak klarnet, pianino elektryczne, dzwoneczki, waltornia odkrywali dźwięki budzącej się do życia przyrody. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i już czekamy na kolejne.
Dzień bez plecaka
Dnia 9.04.2024 roku w naszej szkole SU zorganizował "Dzień bez plecaka" dla klas 4-8. Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Młodzież, w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka, mogła wykazać się kreatywnością. Oczywiście nasi uczniowie udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic.
Teatr w szkole
Dnia 9.04.2024 roku do naszej szkoły przyjechał Teatr Regeneracja z Wrocławia. Aktorzy przedstawili spektakl dla klas 4-8 pt. "Chłopak w koronie". Był to teatr edukacyjny dla dzieci, który nawiązywał do opowieści Antoine de Saint-Exuperyego pt. "Mały Książę". Książka ta odmieniła życie głównego bohatera, który dotychczas większość swojego czasu spędzał
w świecie wirtualnym. Nasi uczniowie byli świadkami przemiany Oskara, która może też zaprocentować w ich własnym życiu.
Światowy Dzień Zdrowia
7 kwietnia przypada obchodzony corocznie Światowy Dzień Zdrowia. Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) aby mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło „Moje zdrowie, moje prawo”.
Z tej okazji nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach ruchowych. Dzieci przypomniały sobie co to jest zdrowe odżywianie, poznały piramidę żywienia i aktywności oraz dowiedziały się co to są witaminy i gdzie możemy je znaleźć. Przypomniały sobie także, że podstawą zdrowia jest aktywność fizyczna. Na koniec uczestniczyły w zajęciach online z programu zdrowotnego Zdrowo i Sportowo.
Szewczyki dowiedziały się jak Zdrowo i Sportowo spędzać czas.
Seniorzy w szkole
Już drugi raz naszą szkołę odwiedzili Seniorzy z Domu Seniora w Ligocie Pięknej w ramach akcji "Bajkolandia- międzypokoleniowe, terapeutyczne spotkanie z bajkami i seniorami". Seniorzy przeczytali uczniom bajkę o dzielnym Jeżyku Cyprianie, który marzył o wyprawie na księżyc. Dzięki snom to marzenie się spełniło. Dzieci były zachwycone historią Jeżyka, a na pamiątkę spotkania każdy z uczniów dostał muszlę.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie i zapraszamy ponownie. Klasy Zero A i Zero B
Dzień Książki dla Dzieci!
Nasza szkoła z dużym zaangażowaniem świętuje wyjątkowe dni. Jednym z nich jest Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony 2 kwietnia. W związku z tym, wychowawczynie klas młodszych zapoznały swoich uczniów z historią „Babci Rabuś”, starsze dzieci poznały postać „Małego Milionera”, a młodzież wysłuchała opowiadań z tomu pt. „Gorzka czekolada”. Następnie był czas na rozmowę i dyskusję o problemach bohaterów. Każda chwila spędzona z literaturą jest cenna, tym bardziej cieszy nas wzrost zainteresowania czytelnictwem wśród naszych uczniów.
DZIEŃ MARCHEWKI
Dzień 4 kwietnia w grupie Szewczyk 1 był dniem wyjątkowym- pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Przedszkolaki poznały zalety i walory marchewki. Dzieci mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy: jak bardzo jest zdrowa, zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Jak się okazuje z marchewki można zrobić też dżem, sok i upiec marchewkowe ciasto. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosence o marchewce, pracą plastyczną oczywiście o marchewce, zrobieniem surówki marchewkowej oraz jej degustacją. Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili!
4 kwietnia w grupie przedszkolnej Szewczyk 2 dominował pomarańczowy kolor. Właśnie tego dnia marchewka obchodzi swoje święto. Przedszkolakom w tym dniu towarzyszył Zajączek Szaraczek. Wspólnie z Szaraczkiem maluchy brały udział w zabawach muzycznych, ruchowych, plastycznych. Odgadywały zagadki o warzywach, rozpoznawały marchewkę wśród innych warzyw. Szukały marchewek ukrytych przez Szaraczka w sali przedszkolnej. Poznały sprzęt gospodarstwa domowego - sokowirówkę, po czym wykonały pyszny sok marchewkowy. Przekonały się o tym, że chipsy marchewkowe smakują doskonale. Wiele radości wzbudził teatrzyk marchewkowy, który maluchy obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Na zakończenie marchewkowego dnia każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal. Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem. Nasze maluchy już wiedzą, że marchewka jest zdrowym warzywem i zawiera wiele witamin.
Spotkanie wielkanocne
W Wielkim Tygodniu, w świątecznej już atmosferze, cała szkoła zgromadziła się podczas tradycyjnego Spotkania Wielkanocnego. Tą wyjątkową uroczystość, podczas której, dzieci poznawały tradycje wielkanocne, przygotowały w tym roku dzieci z grupy Szewczyk 1 wraz z wychowawczyniami. Spotkanie rozpoczęło się inscenizacją „Pisanki”. Jak przekonywali nasi mali aktorzy „Wielkanoc to czas radości…” i dokładnie w takim nastroju zaprezentowali długo przygotowywany występ. Sympatyczne pisanki, z których wykluły się kurczaczki, Zając oraz Baranek wprowadziły dzieci w klimat przedświąteczny. Dzieci na scenie dały z siebie wszystko, co w połączeniu z ich talentem zaowocowało wspaniałym rezultatem.
Przedszkolaki bardzo szczęśliwe i zadowolone wróciły do swoich sal gdzie w uroczystej
i radosnej atmosferze zasiadły do wielkanocnego stołu. Później wykonały wielkanocne stroiki, które zabrały do domu. Życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych! Smacznego jajka oraz samych słonecznych, spokojnych i cudownych dni spędzonych w rodzinnym gronie.
Juliana Maciejewska i Justyna Rasiewicz
Śniadanie wielkanocne w klasie 1B
27 marca w naszej klasie zapanowała świąteczna atmosfera, a to dzięki przyniesionym przez dzieci świątecznym śniadankom. Na stole znalazły się wielkanocne potrawy, nie mogło zabraknąć jajek z majonezem i rzeżuchą, babki wielkanocnej, białej kiełbaski, kolorowych kanapeczek oraz świątecznej dekoracji. Nasz wielkanocny stół wyglądał pięknie i kolorowo. Znalazł się na nim biały obrus oraz kolorowe serwetki ozdobione w kurczaki i zajączki. Wszyscy składali sobie świąteczne życzenia i zajadali przyniesione potrawy. Dzieci dowiedziały się, że Święta Wielkanocne są okazją, aby cała rodzina spotkała się i miło spędziła czas. Był to wspaniały, pełen wrażeń dzień.
Dziękujemy rodzicom za pyszne menu. A. Tiuchty
Życzenia - Szewczyk 2
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu dużo spokoju, radości, czasu dla najbliższych
i znalezienia chwili na odpoczynek. Niech ten czas będzie okresem spełnionych marzeń i wzajemnej życzliwości, wszystkiego co najlepsze życzy oddział przedszkolny Szewczyk II wraz z paniami:
Katarzyna Wójtowicz i Danuta Piotrowska
"Rosnę z matematyką"
„Sensoryczne święta” to kolejne działanie realizowane w ramach projektu. 25 i 26 marca dzieci z oddziałów Szewczyk 1 i Szewczyk 2 miały okazję brać aktywny udział w zajęciach sensorycznych gdzie działania matematyczne były na pierwszym planie.
Wielkanocne śniadanie - klasa 8
Klasa 8 zorganizowała dnia 27.03.2024 roku ostatnie śniadanie wielkanocne w tym składzie . Na stole był przepyszny żurek z białą kiełbaską przygotowany przez rodzica, jajka, ciasta, słodycze, owoce i soki. Złożyliśmy sobie życzenia świąteczne, rozmawialiśmy spędzając przyjemnie razem czas.
Śniadanie wielkanocne - klasa 7
Dnia 27.03.2024 roku w klasie 7 odbyło się śniadanie wielkanocne. Na naszym stole królowały przede wszystkim jajka i sałatki jarzynowe. Nie zabrakło ciasta, słodyczy ale również soków i owoców. W czasie przerwy pomiędzy lekcjami tego dnia, prowadziliśmy rozmowy, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne
i bardzo miło spędziliśmy wspólnie czas.
Dzień Gofrów
Dzień Gofrów wywodzi się ze Skandynawii, mieszkańcy tego regionu mają wręcz obsesję na temat tych słodkości. Same gofry znane były już w średniowieczu i mimo upływu setek lat, nadal trudno się im oprzeć...
W poniedziałek 25 marca grupa przedszkolna Szewczyk 2 obchodziła w swojej sali Dzień Gofra. Przedszkolaki same przygotowały ciasto i z pomocą opiekuna usmażyły gofry. Maluchy z apetytem zjadły deser przyozdobiony bitą śmietaną.
Prelekcja o tematyce "SECURITY"
21 marca 2024 r. o godz. 16:00 w holu korytarza szkoły odbyło się spotkanie dla rodziców o tematyce „SECURITY. Jak łatwo okraść cię w sieci”. Była to prelekcja oparta na prezentacji multimedialnej. Spotkanie miało na celu przybliżenie rodzicom problematyki oszustw na jakie mogą napotkać w Internecie. Tuż przed świętami, kiedy wzrasta liczba dokonywanych zakupów w sieci, jesteśmy zabiegani, a tym samym mniej czujni, rośnie prawdopodobieństwo ataku hackerskiego. Korzyści finansowe, które kierują hakerami, mogą doprowadzić do napadu na system bankowy, kradzieży tożsamości, szantażu lub wymuszania opłat w zamian za odblokowanie danych. Swoje działania hakerzy ukierunkowują na Phishing - chodzi o to, żebyś... kliknął!, Fake Shop - chodzi o to, żebyś… kupił! I Scam - chodzi o to, żebyś… wysłał! Rodzice oprócz ww. zagrożeń czyhających w sieci dowiedzieli się, jak sobie poradzić w sytuacji, kiedy pojawi się atak hakera oraz jak mu zapobiegać. Podczas wystąpienia poruszony został również temat negatywnych skutków umieszczania zdjęć w Social Mediach. Na koniec prelekcji rodzice otrzymali ulotki z ogólnymi zasadami „Jak się chronić”. Zasady te zostały umieszczone również na tablicy w holu korytarza szkolnego.
Po wygłoszeniu prezentacji, zapytałam rodziców, czy mogę zrobić im zdjęcie utrwalające ich obecność na spotkaniu. Jednomyślnie odpowiedzieli, że nie. Dziękuję za Państwa czujność i rozwagę.
Cała Gmina Czyta Dzieciom
W każdy wtorek dzieci czekają na kolejne spotkanie z książką. W tym tygodniu naszym gościem była pani Sylwia Kościelniak - członek Rady Rodziców oraz członek Kółka Gospodyń Wiejskich działającego na terenie Szewc. Pani Sylwia opowiedziała dzieciom czym zajmuje się Rada Rodziców oraz jaką funkcję pełni Kółko Gospodyń Wiejskich. Zanim dzieci wysłuchały bajki, poznały małą myszkę, która razem z naszym gościem odwiedziła przedszkole. Pani Sylwia przyniosła książkę z własnej biblioteczki pt. ,,Mądre bajki. Nie potrafię!" autorstwa Agnieszki Antosiewicz. Na zakończenie dzieci wręczyły pani Sylwii dyplom.
"Cała Polska czyta dzieciom"
To akcja polegająca na nakłanianiu i rozpowszechnianiu czytelnictwa wśród najmłodszych. Początkowo miała wspierać rodziców w wychowaniu ich pociech, z czasem przekroczyła progi szkoły. W dniu dzisiejszym, tj. 26 marca, nasza placówka również dołączyła do programu. Starsi uczniowie z pomocą literatury klasycznej uprzyjemniali czas najmłodszym kolegom. To kolejna akcja biblioteki, która ma na celu zachęcić dzieci do czytania, przynosząc wymierne korzyści.
Wielka Liga Czytelnicza - półfinał!!!
Dnia 14 marca, uczniowie, którzy przeszli kwalifikacje napisali test z następujących książek: „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” Julity Godek (kl. III) oraz „Dynastia Miziołków” Joanny Olech (kl. IV – V). Do finału przeszły uczennice klasy III a: Celinka, Lenka i Oliwia, które 9 maja zmierzą się wspólnie w finale Wielkiej Ligii Czytelniczej i uzupełnią test konkursowy dotyczący książki: „Chatka w sercu lasu” Anny Włodarkiewicz. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a dziewczynkom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w finale!
Dzień Europejskich Autorów
Uczniowie naszej szkoły mocno związani z promocją czytelnictwa, postanowili uczcić ten wyjątkowy dzień informacjami na temat ulubionych autorów książek. Nie zabrakło pisarzy obcojęzycznych, pamiętajmy jednak, iż my Polacy, także należymy do Europy i autorzy polskojęzyczni również zdobyli uznanie młodych czytelników. Wśród nich: Maria Krasowska i Katarzyna Ryrych.
Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Data została wybrana w nieprzypadkowy sposób, ponieważ przyczyną tej wady genetycznej jest TEN TRZECI chromosom, który doczepił się do 21 pary chromosomów. Na znak integracji i solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie naszej szkoły założyli dwie kolorowe skarpetki nie do pary. Dzięki temu daliśmy osobom i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tego dnia żegnamy Panią Zimę,
a z wielką radością witamy długo wypatrywaną Panią Wiosnę. Nasi uczniowie w oczekiwaniu na oficjalne powitanie wyczekiwanego gościa pięknie i kolorowo przystroili swoje ubrania, przygotowali wiosenne nakrycia głowy, transparenty, udekorowali „Marzanny”. Tyle działań zostało podjętych aby 21 marca o godz. 10.15 wyruszyć na wiosenny przemarsz ulicami Szewc.
Zbiórka darów
W dniu 19.03.2024 r. została zakończona zbiórka darów dla osób potrzebujących. Zebraliśmy przeróżne produkty chemiczne oraz spożywcze, a także artykuły przydatne dla dzieci takie jak książeczki, zabawki, pluszaki. Wszystko trafiło do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiszni Małej. Tam zostanie przekazane rodzinom najbardziej potrzebującym.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i okazali się wielkim sercem. Zachęcamy do brania udziału w tego typu zbiórkach, które na pewno jeszcze nie raz będziemy organizować w Naszej szkole.
Hydropolis
W dniach 12 i 18 marca 2024 r. nasi uczniowie z klas 1a, 1b, 2a, 3a i 3b brali udział w wycieczce edukacyjnej do Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu. Celem wycieczki było kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej o zasobach wody i poszerzenie wiedzy o wodzie. Oprócz zwiedzania Centrum braliśmy również udział
w warsztatach "W krainie kolorów". Podczas tych zajęć dzieci miały okazję wykonać prawdziwe eksperymenty pod okiem wykwalifikowanych edukatorów, na przykład tworząc tęczę w próbówce. Dowiedziały się również co to jest pryzmat i jakie ma zastosowanie oraz poznały wiele ciekawostek związanych z optyką. Zajęcia te były super, super...
Cała Gmina czyta Dzieciom
Kolejny wtorek i kolejne spotkanie z książką za nami. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały naszego gościa, który okazał się wszystkim bardzo dobrze znany. Nasze zaproszenia zechciała przyjąć Pani Karolina Maćkowska - Przewodnicząca Rady Rodziców oraz mama jednego z naszych przedszkolaków. Dzieci wysłuchały bajeczki o kocie Filemonie i jego nocnych przygodach, opisanych w książce Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana pt. ,,Noc Kota Filemona". Czekamy na kolejne spotkanie.
W grupie O B zagościła wiosna!
Z wielkim zaangażowaniem dzieci wykonywały przebiśniegi, malowały pestki dyni z których powstały krokusy, wycinały paseczki z papieru tworząc piękne wiosenne kwiaty. Wspaniała zabawa, ćwiczenia doskonalące podstawowe umiejętności wycinania, przy tworzeniu niewielkich elementów. Rewelacyjna okazja, by poćwiczyć motorykę małą. Same plusy!
A największym spośród nich jest jeszcze rozwijanie w dzieciach kreatywności.
Dorota Grabowska i Agnieszka Staszak
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
Dnia 14.03.2024 roku w naszej szkole, w godzinach: 15.00-17.00, odbył się dzień otwarty. Na Gości, Rodziców i Dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Między innymi można było zobaczyć: kącik mistrzów szachowych, młodego czytelnika, kącik młodego matematyka "niebo do wynajęcia". Można było wziąć udział w "biegu po zdrowie " oraz w quizach, grach i zabawach. Dodatkowo można było spotkać królową angielską i robota PHOTONA oraz zobaczyć, jak działa drukarka 3D W kawiarence, która powstała u nas na potrzeby tego dnia, czekał słodki poczęstunek.
Dziękujemy Państwu za udział w tym wydarzeniu
ROBIMY PALMY WIELKANOCNE W KLASIE 1B
Palma wielkanocna to nie tylko symbol religijny, ale także element polskiej kultury i tradycji. Tworzenie i poświęcenie palm wielkanocnych to jeden z najważniejszych elementów kulturowych Polski, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.
W klasie 1B odbyły się warsztaty plastyczne na temat „Robimy palmy wielkanocne”. Pomysłodawcą zajęć była mama jednej z uczennic Pani Natalia Kłosińska. Warsztaty poprzedzone były krótkim wstępem Pani Natalii, która objaśniła jak wykonać palmę. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem wykonywały palmy z różnych suszonych kwiatów, ziół czy bukszpanu oraz innych dodatków. Każda palma była inna, ale każda piękna. Po skończonych zajęciach uczniowie wykonane palmy zabrali ze sobą do domu.
Dziękujemy Pani Natalii Kłosińskiej za praktyczną lekcję plastyki. A. Tiuchty
"Międzynarodowy dzień liczby PI „π”
Kosmos w słoiku
„W układzie słonecznym wirują planety. Wszystkie w innym tempie, okrążają słońce, różnią się kolorem, masą i rozmiarem. Lata lecą one stale, kręcą się wytrwale.” Dzieci z grupy Szewczyk 1 uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Poznajemy Kosmos”. Celem zajęć było rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem.
W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem i Układem Słonecznym oraz poznały zawód astronauty. Oczywiście nie mogło zabraknąć piosenki „W Układzie Słonecznym”, które nasze dzieci uwielbiają. Pod koniec tygodnia przedszkolaki stworzyły pracę plastyczną: Kosmos w słoiku.
Cała Gmina czyta Dzieciom
W każdy wtorek realizujemy projekt ,,Cała Gmina Czyta Dzieciom". Tak było również tym razem. Grupa 0A , OB i dwa oddziały przedszkole spotkały się w sali, aby posłuchać bajki. Naszym gościem był Wójt Gminy Wisznia Mała- Pan Jakub Bronowicki, który przeczytał dzieciom bajkę o przygodach Muminka. Pan Wójt wybrał książkę z naszej biblioteczki pt. ,,Muminek i wiosenna niespodzianka". Do zobaczenia za tydzień.
Międzynarodowy Dzień Matematyki
12 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki zorganizowałyśmy w grupie 0b Turniej na dodawanie i odejmowanie. Zadania były zindywidualizowane w zależności od umiejętności dzieci. Celem turnieju było zachęcenie dzieci do nauki matematyki poprzez zabawę. Wszyscy chętnie podejmowali wyzwania, a za podjęty trud i osiągane wyniki otrzymali dyplom, tytuł "Mistrza w dodawaniu i odejmowaniu" oraz drobny upominek. Dzieciom serdecznie gratulujemy!
D. Grabowska, A. Staszak
Spotkanie z muzyką
Kolejne spotkanie z muzyką za nami. Uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz zerówek wyruszyli w podróż do Afryki, gdzie poznali wioskę afrykańską i ich mieszkańców oraz zamieszkujące te tereny zwierzęta. Pomogły im w tym instrumenty perkusyjne ksylofon, kabasy, werble, tom-tom, kalimba, dzwonki chromatyczne.
Spotkanie czytelnicze
Kolejne spotkanie czytelnicze już za nami. Naszym gościem była Pani Agnieszka Moździerz - Dyrektor SAPO. Pani Agnieszka wybrała z naszej biblioteczka bajkę pt. ,,Odważna księżniczka". Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały czytanego tekstu i z chęcią odpowiadały na pytania naszego gościa. W tym dniu podczas wspólnego czytania towarzyszyła nam klasa 1a.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
MALI NAUKOWCY
Dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Chcą się dowiedzieć, dlaczego pewne rzeczy się dzieją, jaka jest tego przyczyna. Z zainteresowaniem przeprowadzają obserwacje, zadają pytania. Doskonałym sposobem na zaspokojenia dziecięcej ciekawości są eksperymenty. Przedszkolaki z grupy Szewczyk 2 chętnie podejmują zabawy badawcze. Rozpoczęły hodowlę kryształów oraz wykonały eksperyment z wodą. Na kolorowe kryształki soli maluchy muszą trochę poczekać. Z wykonywanych eksperymentów dzieci czerpią wiele radości, jest to wspaniała zabawa dla nich, którą chętnie po powrocie z przedszkola powtarzają wspólnie z rodzicami w domu.
Dary dla Schroniska
W naszej szkole już po raz kolejny odbyła się zbiórka darów dla Schroniska Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Zbiórkę zainicjowały i zorganizowały nasze uczennice Oliwia Gębuś, Emilia Bagińska, Zuzanna Piecuch.
Celem akcji było przede wszystkim zebranie potrzebnych schronisku rzeczy oraz uświadomienie uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc. Zebrane dary zostały przekazane, a w zamian nasza szkoła otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz plakietki przyjaciela zwierząt.
Wszystkim dobroczyńcom- uczniom i rodzicom serdecznie dziękujemy.
Cała Gmina Czyta Dzieciom
W każdy wtorek realizujemy projekt ,,Cała Gmina Czyta Dzieciom". Tak było również tym razem. Grupa 0A, OB i dwa oddziały przedszkole spotkały się w sali, aby posłuchać bajki. Naszym gościem była pani Agnieszka Małecka - mama dziewczynki z grupy Szewczyk 1, która opowiedziała o przygodach Kubusia Puchatka. Pani Agnieszka wybrała książkę z naszej biblioteczki pt. ,,Tygrysiasta kapela". Do zobaczenia za tydzień.
Dzień Dinozaura
W szkołach coraz chętniej obchodzi się Dzień Dinozaura, tak było również w naszym przedszkolu. Organizując zajęcia o takiej tematyce pobudzamy ciekawość dzieci i zainteresowanie ich światem prehistorycznych stworzeń. Dzień Dinozaura połączyliśmy z wprowadzeniem cyklu zajęć z integracji sensorycznej. W tym dniu dzieci wcieliły się dinozaury, brały udział w różnych zabawach, wykonały pracę plastyczną. Był to dzień pełen radości i uśmiechu.
Dzień Tosta
W grupie Szewczyk 2 korzystamy z Kalendarza Świąt Nietypowych. Taki dzień obchodziliśmy właśnie 23 lutego, był to Dzień Tosta. Rodzice przynieśli do przedszkola produkty potrzebne do wykonania tostów. Każde z dzieci brało czynny udział w przygotowaniu kanapek, które z apetytem zostały zjedzone przez nasze maluchy.
Sukcesy naszych szachistów
Mamy to! Chciałoby się powiedzieć oglądając rozgrywki w trakcie II Otwartych Mistrzostw Dzieci i Młodzieży Powiatu Trzebnickiego w Szachach jakie odbyły się w dwóch grupach wiekowych, dzieci z klas 0 - III oraz młodzieży z klas IV - VIII. W grupie młodszej wystąpiło 52 zawodników, najwyższą lokatę wśród naszych uczniów uzyskała Oliwia Kazimierska z klasy III a plasując się na II miejscu i zostając wicemistrzynią. W grupie młodzieżowej na I i II miejscu zawodów uplasowali się dwaj nasi uczniowie: Wiktor Boksa oraz Damian Gospodarek, na najwyższym stopniu podium wśród dziewcząt uplasowała się Zuzanna Rabczun. Gratulujemy!
Ogółem w dwóch grupach wiekowych uczestniczyło blisko 90 osób z 10 szkół podstawowych powiatu trzebnickiego. Zawody przygotowali i poprowadzili sędziowie i instruktorzy Klubu Szachowego Biały Król w Wiszni Małej, za co bardzo dziękujemy. Na wielkie podziękowanie zasługują Nasi Rodzice, którzy przygotowali oprawę turnieju, poczęstunek i ufundowali nagrody dla uczestników, jesteście Państwo niesamowici... Dziękujemy, że Was mamy.
Wyjazd do kina
Dnia 22.02.2024 roku klasy 6 i 7 pojechały na wycieczkę do kina. Film "Cudowny chłopak. Biały Ptak” to najnowszy dzieło twórcy nagrodzonych Oscarami hitów „Marzyciel” i „Czekając na wyrok”, a także przebojowych „World War Z”, „Quantum of Solace” i „Krzysiu, gdzie jesteś?”.
Minęło kilka lat od wydarzeń znanych z „Cudownego chłopaka”. Julien usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego (a mówiąc wprost – za dręczenie chłopca cierpiącego z powodu deformacji twarzy), próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią.
Nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy Julien izoluje się od szkolnej społeczności. Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julienem poruszającą historią z lat swojej młodości. Widz przenosi się razem
z Julienem do czasów II wojny światowej. W godzinie największej próby dziewczynce pomógł lekceważony przez innych, poruszający się o kulach kolega z klasy. Niezwykłe losy bohaterów filmu są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni Juliena? Polecamy ten wspaniały film.
Cała Gmina czyta Dzieciom
Kolejne spotkane czytelnicze już za nami. Naszym gościem była pani Barbara Kłeczek - pracownik naszej szkoły. Pani Basia przeczytała bajeczkę pt. ,,Przejażdżka". Dzieci uważnie wysłuchały czytanego tekstu, a następnie wykonały pracę plastyczną. Ciekawe kto odwiedzi nas 27 marca. Do zobaczenia.
Gala Młodego Wolontariusza
20.02.2024 r. odbyła się Gala Młodego Wolontariusza zorganizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiszni Małej. Podczas spotkania nasi wolontariusze otrzymali podziękowania oraz Certyfikaty Dobra za pracę i zaangażowanie w działalność wolontariacką na terenie Gminy Wisznia Mała. Na koniec wolontariusze wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez Fundację Merkury.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i liczymy na więcej.
Wieczór integracyjny
W piątek 16 lutego klasa VI wraz z wychowawcą spotkali się w szkole na wieczorku integracyjnym. Spędziliśmy miło czas grając w gry planszowe, opowiadając niesamowite historie, bawiąc się w chowanego i oglądając film. W przerwie między zabawami zajadaliśmy przekąski. Wszyscy byliśmy w świetnych humorach. Był to nasz pierwszy wspólny klasowy wieczór i już wiemy, że nie ostatni. Magdalena Naglik
Spotkanie z muzyką
14.02.2024 r. uczniowie oddziałów przedszkolnych Szewczyk 1 oraz 2 wraz z uczniami z klas Zero A i B wzięli udział w kolejnym spotkaniu z muzyką przy współpracy z Narodowym Forum Muzyki pt. "Mistrz i uczeń". Podczas spotkania posłuchali utworów muzyki klasycznej, mieli okazję zatańczyć i dowiedzieli się, że nasz głos i nasze gardło mogą być również instrumentem muzycznym.
Dzień Kota
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. Zabawy z okazji Światowego Dnia Kota (17 luty) dzieci z Szewczyka 1 rozpoczęły od kociej gimnastyki. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, rozwiązywały zagadki, wysłuchały wiersza. Poznały kocie ciekawostki, Zapoznały się z informacjami dotyczącymi kotów, czym je karmić, jak dbać o nie. Zaprojektowały własne maski kota oraz za pomocą nauczyciela wykonały pacynki kota ze skarpet. To była świetna zabawa.
"Cała Gmina Czyta Dzieciom"
13 lutego w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze. Naszym gościem była pani Sylwia Konieczna, pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która przeczytała książkę pt. ,,Kicek i Kicka” autorstwa Anny Sójki. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchali czytanego tekstu i z chęcią odpowiadali na pytania naszego gościa. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
"Rosnę z matematyką"
08 lutego 2024 r. grupa dzieci z oddziału Szewczyk 1 oraz Klasy 0A przygotowały występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. W ramach uroczystości nasze dzieci z oddziałów przedszkolnych, wraz ze swoimi dziadkami i babciami, wzięły udział w zmaganiach matematycznych.
Zawody matematyczne realizowane były w oparciu o program „Kreatywne Zabawy Matematyczne”. Działania wnucząt wraz z dziadkami obejmowały ustawienie wieży z rolek papieru z liczbami według kolejności od 1 do 10, nawlekanie klocków na sznurek (tyle, ile wskazuje liczba), przenoszenie za pomocą klamerek pomponów między stolikami tak, aby na każdym było ich po równo, uzupełnianie foremek po jajkach odpowiednią ilością ziaren fasoli, wykonywanie obliczeń matematycznych
z wykorzystaniem patyczków „+” i „-” (dodawanie na konkretach).
Nasi uczestnicy z entuzjazmem przystąpili do wykonywania działań. Wszystkie zmagania matematyczne cieszyły się zainteresowaniem. 8 lutego okazało się, że matematyka nie jest taka straszna, jak ją malują.
”Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”
Walentynki
W dniu św. Walentego nic nie może dziać się złego, nikt nie może się dziś złościć, bo dziś nadszedł dzień miłości!
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, przedszkolaki z grupy Szewczyk 2, również obchodziły dzisiaj Walentynki. Dzieci przyszły do przedszkola w ubraniach w kolorze czerwonym, dziewczynki prezentowały sukienki z motywem serduszka. Wspólnie z Paniami przygotowały również słodki przysmak, truskawki w czekoladzie, które z apetytem zjadły.
Bal karnawałowy klas I-III
9 lutego 2024 r. odbył się w naszej szkole – tak długo oczekiwany przez uczniów klas I-III –BAL KARNAWAŁOWY. Tego dnia nasza sala gimnastyczna zamieniła się w zimową krainę pełną wróżek, księżniczek, czarownic, superbohaterów, kowbojów, piratów, policjantów, żołnierzy i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Na parkiecie podczas pląsów było bardzo kolorowo. Rozrywkę uczestnikom balu zapewniły 3 wodzirejki z grupy HAJDASZ, które nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie przy dobrze znanych utworach, a uśmiech nie znikał z ich twarzy mimo chwilowego zmęczenia. W przerwie, na uczestników zabawy, w każdej klasie czekał poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a także przyniósł wiele radości naszym uczniom, co było głównym celem uroczystości. I znowu było SUPER, SUPER, SUPER…
Kolejna zabawa karnawałowa już za rok!!!
Dzień Babci i Dziadka
„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z Oddziału Szewczyk 1 oraz z klasy Zero A gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
Na koniec Dziadkowie wraz z Wnukami wzięli udział w zajęciach matematycznych w ramach programu „Rosnę z matematyką”. Musieli wykazać się wiedzą z zakresu matematyki- przeliczaniu elementów, układaniu w kolejności liczb.
Bardzo dziękujemy Juliana Maciejewska, Justyna Rasiewicz i Agnieszka Sulikowska
Tłusty czwartek
"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, tłustych pączków nasmażyła". Polskie obrzędy i zwyczaje są stałym elementem naszej kultury. Dzieci bardzo chętnie je poznają i w nich uczestniczą. 08.02. przedszkolaki z grupy Szewczyk 2 najpierw obejrzały film edukacyjny "Tłusty Czwartek", dowiedziały się jak przygotować pyszne pączki w domu i jakie składniki są potrzebne do ich wykonania. Poznały również historię pochodzenia pączków i faworków oraz zabawne legendy. Wykonały prace plastyczne, które zdobią szkolny korytarz. Z wielkim apetytem zjadły pączki i wesoło się bawiły.
Dziękujemy rodzicom za zakupienie i dostarczenie pączków.
Dzień Bezpiecznego Internetu DBI 2024 - 6 lutego
W tym dniu miliony ludzi na całym świecie jednoczą się pod hasłem „Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu”. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. DBI już dawno wykroczył poza grupę krajów członkowskich UE i obecnie obchodzony jest już w ponad 180 krajach na całym świecie. DBI odbywa się pod hasłem ,,Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu”, a tegoroczna 21. edycja inicjatywy skupia się na założeniach europejskiej Strategii na Rzecz Lepszego Internetu dla Dzieci. Celem Strategii jest poprawa jakości usług cyfrowych i przystosowanie ich dla najmłodszych użytkowników, a także gwarancja ochrony i szanowania dzieci w Internecie.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2024.
W naszej szkole odbyła się wystawa plakatów dotyczących DBI, placówka została zgłoszona do inicjatywy ogólnopolskiej. W lutym i marcu nasi uczniowie wezmą udział w lekcjach online, dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu. Nauczyciele skorzystają z bezpłatnych szkoleń. więcej zdjęć
Walentynki w bibliotece
„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.” (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę)
Czytanie poezji, przygotowywanie walentynek, wspólne zdjęcia i dobra zabawa – to przepis na udany wieczór w szkolnej bibliotece. W ramach kolejnego już spotkania, które odbyło się 08 lutego udało nam się zintegrować, poznać siebie lepiej, a przede wszystkim dobrze bawić. Oczywiście mamy ochotę na więcej i kto wie, może wiosnę również przywitamy w tak ciekawy sposób?
CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM
Dawno, dawno temu za siedmioma górami za siedmioma lasami…. Zapewne wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi zawsze kryła się fascynująca opowieść. Czytanie książek to wspaniały nawyk, dający przepustkę do świata wiedzy, wyobraźni, piękna i wrażliwości.
W celu popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych, nauczycielki z grupy Szewczyk 2 zainicjowały akcję „CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM”, w ramach której znane w lokalnej społeczności osoby zapraszane będą do przedszkola, w każdy wtorek, gdzie będą czytały dzieciom książeczki. Pierwsze spotkanie odbyło się 06.02.2024 r. Przedszkolaki z grupy Szewczyk 1, Szewczyk 2 oraz uczniowie z klasy 0A i 0B wspólnie zaśpiewały piosenkę powitankę, po czym wysłuchały bajki „Kicia kocia w przedszkolu” autorstwa Anity Głowińskiej, czytanej przez panią Lidię Frąckowiak- dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach, która rozpoczęła cykl spotkań czytelniczych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały przygód małej kotki oraz jej przyjaciół. Po spotkaniu prowadząca zachęciła dzieci do wykonania ilustracji dotyczącej wysłuchanej bajki. Prace będą stanowiły wystawę na zakończenie akcji, która nastąpi w czerwcu.
Koordynatorki projektu dziękują dzieciom za wspólnie spędzony czas, Paniom za przygotowanie dzieci do spotkania, a Pani Dyrektor za przeczytanie bajeczki.
Bal karnawałowy!
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój
i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci 8 lutego podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki oraz dzieci z klas "0" z dumą prezentowały bajeczne stroje.
Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach.
Eksperymentowanie
W klasie Zero A cały tydzień upłynął pod hasłem- Magiczne badanie – codzienne eksperymentowanie.
Uczniowie dowiedzieli się co to jest eksperyment, poznali w jakich stanach skupienia występuje woda oraz jak krąży w przyrodzie. Dowiedzieli się co pływa a co tonie w wodzie, poznali zmysły, dzięki którym rozpoznawali smaki kwaśne, słodkie i słone. Przeprowadzili doświadczenia, w których wędrowała woda, poznali magiczny cynamon oraz zrobili skaczące bańki. Cały tydzień pomógł nam rozwijać zainteresowania badawcze, uczył cierpliwości oraz umiejętności właściwego planowania działań, a wszystko przy doskonałej zabawie.
Agnieszka Sulikowska
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
„Nie można tkwić uparcie w swoim kącie Lasu, czekając aż inni do nas przyjdą. Czasem trzeba pójść do nich.” (Kubuś Puchatek, A. A. Milne)
18 stycznia w dzień urodzin Alana Aleksandra Milne’a, twórcy najmilszego misia, obchodzimy dzień Kubusia Puchatka. Bohaterowie powieści Milne’a, mieszkańcy Stumilowego Lasu, doczekali się wielu ekranizacji, a dzieci na całym świecie pokochali misia o bardzo małym rozumku i jego niezwykłych przyjaciół. Nasza szkoła nie stanowi wyjątku i również my świętowaliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Starsi uczniowie spędzili ten czas z młodszymi kolegami, czytając im fragmenty powieści, a także tworząc prace plastyczne, podczas których wszyscy doskonale się bawili.
Zimowa Olimpiada Sportowa Przedszkolaków
26 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się Zimowa Olimpiada Sportowa Przedszkolaków. Dzieci poznały symbole związane z zimową olimpiadą, po czym udały się na salę gimnastyczną. Rywalizację poprzedziła ceremonia otwarcia z uroczystym wniesieniem znicza. Następnie przedszkolaki wzięły udział w sportowych zabawach. Atmosfera w czasie imprezy była wspaniała, na twarzach dzieci gościł uśmiech. Na koniec każdy uczestnik otrzymał medal. Wielkie brawa dla wszystkich przedszkolaków za fantastyczną atmosferę w duchu sportowej rywalizacji.
Koncert muzyczny
Dnia 10.01.2024 r. uczniowie oddziałów przedszkolnych Szewczyk 1 oraz Szewczyk 2 i klas Zero A i B wzięli udział w kolejnym koncercie muzycznym pt. "Zaczarowany karnawał" zorganizowanym przez Narodowe Forum Muzyki.
Dzieci poznały historię Dorotki i jej zaczarowanych butów, przeniosły się w magiczny świat muzyki i tańca. Poznały walca, polkę, salsę, rock and rolla, wysłuchały pięknych utworów muzycznych wykonanych na ksylofonie, perkusji i pianinie elektrycznym.
Wycieczka do Sejmu RP
Grupa uczniów klasy 8 i 7 z naszej szkoły wraz uczniami wieszeńskich szkół i Młodzieżową Radą Gminy Wisznia Mała 20 grudnia, gościła w Sejmie RP. Młodzież została zaproszona przez Posła RP Tomasz Zimoch, a w organizacji wyjazdu wspierał nas pan Andrzej Czochara. Zwiedzanie Sejmu rozpoczęliśmy od omówienia makiety Sejmu oraz poznania jego historii i obecnej roli w życiu politycznym kraju. Mieliśmy okazję zobaczyć salę plenarną Sejmu
Na zakończenie wizyty młodzież wybrała się na spacer po Warszawskiej Starówce, gdzie podziwiała liczne dekoracje świąteczne. Wizyta uczniów w Sejmie to nie tylko edukacyjne doświadczenie, ale także szansa na zrozumienie demokratycznych procesów i znaczenia zaangażowania obywatelskiego. Niewykluczone, że wizyta w Sejmie u chociaż kilku osób zaszczepia zainteresowanie polityką i zachęci ich do aktywnego udziału w życiu społecznym.
Jolanta Dziuba
Wigilia w Szewczyku 2 i 0B
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy. W dzień wigilii w całym oddziale przedszkolnym Szewczyk II i O B panowała radosna i ożywiona atmosfera świąteczna. Dekoracje oraz dzieci w galowych strojach wprowadziły nastrój oczekiwania na wyjątkowe wydarzenie. Panie oraz dzieci złożyli sobie życzenia, a następnie wspólnie zjedli tradycyjne wigilijne potrawy.
Wigilia - Szewczyk 1
19 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. Odświętnie ubrane przedszkolaki najpierw uczestniczyły w Jasełkach Bożonarodzeniowych, które były przygotowane przez uczniów starszych klas. Później złożyłyśmy sobie życzenia i zasiedliśmy do pięknie, własnoręcznie przystrojonego stołu, na którym czekał świąteczny obiad. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuli zbliżające się wielkimi krokami święta.
Życzymy wszystkim wesołych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia.
Jasełka - przedszkole
21 grudnia 2023 roku odbyło się Świąteczne Spotkanie dla rodziców, dziadków w sali gimnastycznej przygotowane przez dzieci z grupy Szewczyk 2 i 0 B wraz z wychowawczyniami. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Wisznia Mała Pan Jakub Bronowicki, Przewodnicząca Rady Gminy Wisznia Mała Pani Małgorzata Ottenbreit, Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Lidia Frąckowiak i Pani Wicedyrektor Paulina Pierchorowicz-Rączka.
Atmosfera, występy dzieci wprowadziły nas w niepowtarzalną atmosferę Magicznych Świąt!
Jasełka
Grudzień w naszej szkole zmienił wystrój korytarzy. Pojawiły się motywy świąteczne. W takiej scenerii przeżywaliśmy program artystyczny pt. "W drodze do Betlejem". Wysłuchaliśmy recytacji wierszy ks. Jana Twardowskiego, Jerzego Lieberta i Ernesta Bryla. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Podglądaliśmy Anioły w ich przedświątecznej pracy. Uczniowie, którzy występowali w Jasełkach, wykazali się umiejętnościami aktorskimi, z lekkością oddali sens powierzonych im ról i wygłaszanych kwestii. Pięknie deklamowali utwory polskich poetów o tematyce świątecznej.
Po uroczystości Pani Dyrektor wręczyła uczniom nagrody za udział w dwóch konkursach: Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym o Świętym Maksymilianie Kolbe i Powiatowym Konkursie Wiedzy o Świętej Jadwidze Śląskiej.
Bożena Drab
Prawa Człowieka
Corocznie 10 grudnia w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Dzień ten poświęcony jest obrońcom praw człowieka, którzy walczą o poszanowanie ich praw. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć, ale także zwrócenia uwagi na zagadnienia współczesnego świata. W tym dniu w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia uświadamiające i przypominjące ten jakże ważny dzień. Uczniowie stworzyli plakaty o prawach człowieka, z których powstała wystawa na szkolnym korytarzu.
Spotkania z bajką
15 grudnia 2023 r. do naszej szkoły przyjechała p. Wiesława Kucięba – autorka bajek dla dzieci. W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie klas 0-III oraz grupy przedszkolne Szewczyk 1 i Szewczyk 2. Podczas prezentacji swoich książek bajkopisarka w ciekawy i przystępny dzieciom sposób opowiadała ciekawostki związane z jej twórczością i poruszyła tematy ważnej roli wyobraźni oraz czytelnictwa w naszym życiu. Na podstawie jednej ze swoich bajek „Gdzie jesteś Mikołaju?” starała się razem z dziećmi znaleźć odpowiedź na pytania: gdzie mieszka Święty Mikołaj i czy w ogóle on istnieje? Na koniec dzieci miały możliwość zakupu jej książek z osobistą dedykacją.
Spotkanie z p. Wiesławą Kuciębą było ciekawym przeżyciem i dobrą zabawą.
Warsztaty "Słodkie Czary Mary"
7 grudnia uczniowie z klasy 2a i 3a wybrali się wycieczkę do Wrocławia. Głównym celem wycieczki były warsztaty w Manufakturze Słodkie Czary Mary, podczas których poznaliśmy proces produkcji cukierków i lizaków oraz spróbowaliśmy sił w roli cukierników - wykonaliśmy własnoręcznie lizaki. Następnie udaliśmy się na spacer po rynku, gdzie obecnie znajduje się jarmark bożonarodzeniowy. Wśród pachnących lasem choinek, aromatu czekoladowych pierników, poddaliśmy się atmosferze świąt. Do szkoły wróciliśmy w doskonałych humorach.
Pierniki - Szewczyk 1
Przedświąteczny czas każdemu kojarzy się z pieczeniem i dekorowaniem pierniczków oraz wspólnym kolędowaniem. Również w naszym przedszkolu nie mogło tego zabraknąć. W poniedziałek 18 grudnia dzieci z Szewczyka1 zebrały się aby udekorować ciastka. Przedszkolaki samodzielnie zrobiły lukier. Na stołach pojawiły się posypki dekoracyjne oraz pisaki cukrowe, które pomogły nam w samodzielnym dekorowaniu pierników. Każdy wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Kiedy skończyliśmy dekorowanie, przyszedł w końcu czas na pyszną ucztę, gdzie mogliśmy zjeść przygotowane pierniczki.
Pierniki - Szewczyk 2
Zapachniało piernikami… Zapachniało już świętami!
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dzieci z oddziału przedszkolnego Szewczyk 2 postanowiły ozdobić pierniki. Był to kolejny dzień pełen atrakcji, dzieci z radością ozdabiały przyniesione przez rodziców wypieki, które później oczywiście mogły zjeść.
Szkoły pełne Talentów
Drodzy Państwo zbieranie Talenciaków zostało już zakończone. Dzięki Państwa zaangażowaniu zebraliśmy 1792 Talenciaki, które przeznaczyliśmy na wyposażenie Naszej szkoły. Nasza szkoła otrzyma zestaw 10 piłek do koszykówki, zestaw do nauki ułamków oraz innowacyjną grę Scottie Go!
Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w akcji.
Wycieczka na wystawę ROBOEXPO
Dnia 7.12.2023 roku klasy: 6, 7 i 8 pojechały na wycieczkę do Wrocławia. W Feniksie zwiedzaliśmy wystawę Roboexpo. Była to podróż przez świat ewolucji robotów i technologii. Dowiedzieliśmy się, jak zmieniały się i rozwijały roboty wraz z upływem czasu oraz jakie możliwości niesie ze sobą współczesna technologia. Uczniowie wrócili z wyjazdu bardzo zadowoleni. Wychowawcy klas
Koncert "Magiczne święta"
6.12.2023 r. w iście świątecznej atmosferze uczniowie oddziałów przedszkolnych Szewczyk 1 oraz Szewczyk 2 wraz z uczniami z Zerówek wysłuchali koncertu muzycznego pt. "Magiczne święta". Uczniowie przenieśli się w magiczny świat świąt, posłuchali kolęd, a nawet mieli okazję sami zagrać na instrumentach.
Zajęcia "Konfitury jabłkowe"
W listopadzie odbyły się zajęcia otwarte pt. ,,Konfitury jabłkowe", w których wzięli udział rodzice. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, wspólnie z rodzicami wykonali pracę plastyczną oraz przygotowali mus jabłkowy. Pięknie zapakowane słoiczki z konfiturą, dzieci zabrały do domu.
Sesja fotograficzna
Dnia 07.12.2023 r. dzieci z naszego oddziału przedszkolnego Szewczyk II uczestniczyły w sesji zdjęciowej wykonanej przez rodzica z naszej grupy. Wykonane zostały zdjęcia grupowe i indywidualne. Dzieci przebierały się w stroje o tematyce zimowej i świątecznej, co sprawiło im wiele radości.
Mikołaj i Alpaki
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach składa serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za zorganizowanie szkolnych obchodów Mikołajek. Dziękuje również za zaangażowanie w uroczystość szkolną zespołowi Alpaka Rancho Prawników. Owocna współpraca zaowocowała pięknie zorganizowaną uroczystością, która na bardzo długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Zapraszamy Państwa do obejrzenia zamieszczonej fotorelacji w galerii tutaj
Sukcesy naszych szachistów i szachistek
Powiedzenie "spudłować" w przypadku szachów nabiera w naszym przypadku innego znaczenia. Po raz kolejny nasze reprezentacje, młodsza i starsza znalazły się "na pudle", a zatem w ścisłej czołówce rozgrywek szachowych igrzysk dzieci i młodzieży powiatu trzebnickiego. Tym razem zajęliśmy w obu kategoriach pierwsze miejsce (przed rokiem było to 2 x drugie) nawiązując do chlubnej tradycji poprzedników. Przed nami rozgrywki rangi wojewódzkiej... trzymamy kciuki!
J. M. Wołoszczuk
Teatr Regeneracja
Spektakle przygotowane przez Teatr Regeneracja z Wrocławia to nowa propozycja na edukacyjnej scenie Polski. Zespół tworzą artyści z pokaźnym doświadczeniem w pracy scenicznej i warsztatowej, animatorzy oraz absolwenci wyższych szkół teatralnych. Łącząc doświadczenia, wspólną pasję i zaangażowanie tworzą nieszablonowy teatr dla dzieci i młodzieży. Dbają o oprawę artystyczną spektakli, dlatego tworzą autorską, ciekawą i dopasowaną do treści scenariusza muzykę, a także profesjonalną scenografię.
Dnia 20.11.2023 roku uczniowie z klas 4-8 brali udział w przedstawieniu teatralnym pt. „Próba na 105”, które odbyło się na sali gimnastycznej. Spektakl opowiadał o szkolnej grupie teatralnej, która dostała za zadanie przygotować pokaz z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie, przechodząc przez cały proces powstawania spektaklu, próbowali przenieść się w tamte czasy za pomocą własnej wyobraźni. Ponadto poszukiwali odpowiednich środków teatralnych do ukazania Polski, jako nie tylko terytorium, ale przede wszystkim, jako narodu. Uczniowie byli zmuszeni do refleksji na temat historii narodu polskiego, a także wartości takich jak patriotyzm i tożsamość narodowa.
Przedstawienie bardzo podobało się naszym uczniom.
Warsztaty w zakresie przeciwdziałania przemocy
W piątek 24 listopada klasa VI uczestniczyła w pierwszej części warsztatów przeciwdziałania przemocy wśród dzieci i młodzieży. Celem warsztatów było zapoznanie młodzieży ze zjawiskiem przemocy rówieśniczej (hejt, cyberbullying, trolling) oraz jego przyczynami i konsekwencjami. Pani psycholog Joanna Herda – Bernasińska, prowadząca warsztaty, starała się uświadomić dzieciom co robić, gdy zetkną się ze zjawiskiem przemocy oraz uwrażliwić na godność własną i drugiego człowieka. Wskazała również formy pomocy i możliwości wsparcia dla osób doświadczających przemocy. Uczniowie stworzyli plakat, który będzie przypominał im gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Uczniowie najbardziej zainteresowani byli eksperymentem „Słowa mają moc”, który miał wskazać na znaczenie i siłę wypowiadanych słów, ich emocjonalną wartość i wywierany wpływ na człowieka. Druga część warsztatów odbędzie się w grudniu.
A. Lecyk, M. Naglik
Święto Pluszowego Misia
25 listopada 2023 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia do naszej szkoły zawitały różnego rodzaju misie: duże, małe, kolorowe, puchate, mięciutkie. Przybyły ze swymi właścicielami, żeby się bawić i świętować. W tym dniu dzieci z klas 0 – III oraz nasze przedszkolaki przygotowały dla swoich gości wiele „misiowych atrakcji". Spotkania w klasach rozpoczęły się od przedstawienia swojego pluszowego przyjaciela, poznania historii jego powstania oraz wysłuchania ciekawostek z życia misiów – bohaterów literackich i filmowych. Po zapoznaniu się z historią święta, nasze przedszkolaki wykonały farbkę czekoladową, którą same mogły zrobić, smakować oraz pomalować nią obrazek misia. Starsze dzieci malowały portrety swoich misiów, robiły misiowe maski oraz prezentacje o misiach.
W tym dniu wszystkie dzieci oraz ich misie bawiły się świetnie
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
„Życzliwość. Ktoś, kto jest życzliwy, jest przyjaźnie usposobiony do innych ludzi. Jest otwarty na innych. To cecha uniwersalna, może posiadać ją dorosły, dziecko, a także postać z bajki. Życzliwość nic nie kosztuje, jest prosta do osiągnięcia. Wystarczy zauważyć drugiego człowieka i uśmiechnąć się delikatnie. Dzięki temu zaprosisz pogodny nastrój do waszej codziennej szkolnej przygody. Życzliwość to czyn, nie deklaracja. W praktyce, w dniu miesiąca spadających liści, ją praktykuj... aż osiągniesz maestrię - mistrzostwo życzliwości!”
Dnia 21.11.2023 r. w Naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Już od rana na każdej przerwie w holu szkolnym czekała Pani pedagog, aby każdemu chętnemu uczniowi zrobić zdjęcie w „Ramce Życzliwości”. Chętnych do pozowania było bardzo wielu. Oddział przedszkolny wykonał piękne drzewo życzliwości, które było idealnym tłem do wykonywanych zdjęć. Na ścianach korytarzy rozwieszono zrywki motywacyjne z dobrym słowem, które można było komuś podarować. To były miłe chwile, dlatego bądźmy życzliwi, nie tylko w ten wyjątkowy jeden dzień, ale przez cały rok
i następne lata.
Dzień Tabliczki Mnożenia
Dnia 17.11.1023 w naszej szkole obchodziliśmy XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w ostatnim tygodniu w klasach 3-8 na lekcjach matematyki intensywnie ćwiczono tabliczkę mnożenia oraz wykonywano różne zadania - rebusy wykorzystujące znajomość tabliczki mnożenia. Odbyły się również eliminacje do szkolnego konkursu znajomości tabliczki mnożenia. W piątek odbył się finał zmagań uczniowskich - szkolny konkurs znajomości tabliczki mnożenia, który wygrała Maja Wawrzykowska z kl. 4, drugie miejsce: Julia Łukaszek z kl. 8, trzecie Aurelia Moryc z kl. 4 specjalne wyróżnienie zdobyły: Marysia Adasik z kl. 3b oraz Zuzia Kozieł z kl.5 i Antosia Piotrowicz z kl. 6. Cały piątek specjalne uczniowskie patrole egzaminacyjne sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów, nauczycieli, personelu i rodziców. Okazało się, że całkiem nieźle znamy tabliczkę mnożenia!!! Za rok kolejne edycja i nowe atrakcje.
Agnieszka Falów
Narodowe Forum Muzyki - koncert
20 listopada 2023 roku uczniowie klasy 2a i 3b przeżyli fantastyczną przygodę w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Podczas interaktywnego koncertu dzieci przeniosły się na południe Stanów Zjednoczonych, gdzie zrodził się jazz, dowiedziały się, że sto lat temu w Nowym Orleanie w stanie Luizjana zaczęły formować się zespoły, dzięki którym pojawiły się takie gatunki muzyczne jak blues, ragtime, spirituals. W czasie koncertu uczniowie wysłuchali ciekawych utworów np. Luisa Armstronga. Dzieci brały również udział w tworzeniu improwizacji jazzowych.
Mimo ulewnego deszczu i zachmurzonego nieba, ten dzień był dla nas radosny.
Teatr Regeneracja klasa I-III
20 listopada do naszej szkoły zawitał teatr Regeneracja z Wrocławia. Uczniowie z klas 0 – III wzięli udział w przedstawieniu pt. „Kufer wyobraźni”. Była to bajkowa opowieść o małej, mądrej Hani, która nie była typową współczesną dziewczynką. Nie była ona zainteresowana żadnymi gadżetami technologicznymi. Przypomniała dzieciom, jaką wartość ma książka, która w dzisiejszych czasach odchodzi w zapomnienie.
15 listopada - Dzień Zdrowego Śniadania
Głównym celem organizacji tego dnia jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania. Warto pamiętać, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Uczniowie klas przygotowali tego dnia zdrowe kanapki.
Dzień Papieski
Jesień sprzyja naszej zadumie i refleksji. W takiej atmosferze przypomnieliśmy postać Jana Pawła II w 45 rocznicę wyboru, którą uczciliśmy podczas spotkania przygotowanego przez uczniów klas 5-8.
Tegoroczny temat Dnia Papieskiego to “Cywilizacja miłości”. Uczniowie przypomnieli nam ogromny wkład Jana Pawła II w budowanie współczesnej kultury na płaszczyźnie spotkań z ludźmi nauki, sportu i sztuki. Przypomnieli otwartość Papieża na spotkania z przedstawicielami innych religii, których głównym celem był pokój na świecie i chęć dialogu. Liczne fotografie, fragmenty filmów archiwalnych, ukazujące życie Papieża Polaka, pozwoliły uczniom odkryć wielkość Jego osoby. Na koniec została odśpiewana "Barka", która nie tylko była ukochana przez Papieża, ale też skłoniła uczestników do refleksji nad własnym powołaniem.
Przypomnijmy, pontyfikat Jana Pawła II trwał od 16.10.1978 do 2.04.2005 roku.
Święto Patrona Szkoły
Gmina Wisznia Mała
8 listopada
Dzisiaj w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szewcach odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości oraz pasowanie na ucznia podczas którego najmłodsi uczniowie szkoły zostali oficjalnie przyjęci w poczet społeczności szkolnej.
Z okazji Święta Niepodległości uczniowie szkoły zaprezentowali występ artystyczny. By oddać hołd walczącym Polakom, dzięki którym żyjemy teraz w wolnej Polsce, zostały wykonane pieśni oraz przypomniane historie bohaterów – Józefa Piłsudskiego oraz Janusza Korczaka.
Następnie pierwszoklasiści pięknie wykonali piosenki, odpowiedzieli na zadane im pytania oraz wykonali zadania o które prosiła je Wróżka, po czym złożyli ślubowanie. Następnie dyrektor szkoły Lidia Frąckowiak została poproszona o pasowanie każdego pierwszoklasisty.
Wójt Jakub Bronowicki przekazał uczniom „indywidualny zestaw bezpieczeństwa” by dzieci były zawsze widoczne na drogach. Po uroczystości dyrektor SAPO Agnieszka Moździerz oraz wójt Jakub Bronowicki złożyli podziękowania Pani Annie Białeckiej – wieloletniej Dyrektorce Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach za lata dobrej współpracy, dokonania którymi zapisała się na trwałe w historii szkoły i przedszkola oraz w pamięci uczniów, nauczycieli i pracowników.
Szkoła do hymnu
W tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”. Uczniowie wzięli, także udział w konkursie „Do Hymnu z Ministerstwem Sprawiedliwości”.
Najmłodsi nasi uczniowie, z klas 0-III oraz uczniowie z klas IV-VIII uroczyście odśpiewali hymn państwowy. Inicjatorami akcji było Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem obu przedsięwzięć było zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!
Dnia 6 listopada nasza szkoła wspólnie z przedszkolakami świętowała ten wyjątkowy dzień, który został ustanowiony na cześć nieżyjącego już autora animowanych bajek dla dzieci Walta Disney’a. Celebrowanie rocznicy jego urodzin odbywa się w wielu miejscach na świecie, dlatego korytarze naszej placówki zapełniły się księżniczkami, piratami, czy pokemonami; dzieci chętnie pozowały do zdjęć, a także opowiadały o postaciach, w które się wcieliły.
Goście - SOWY
Dnia 6.11 do naszej szkoły zawitali wyjątkowi goście-sowy Gucio i Zosia. Uczniowie z oddziałów przedszkolnych Szewczyk 1 oraz Szewczyk 2 wraz z uczniami z Zerówki A i B dowiedzieli się wielu nowych i ciekawych informacji na temat życia i zwyczajów tych zwierząt. Dzieci były zachwycone. Dziękujemy bardzo ZOOMANIA za odwiedziny i liczymy na kolejne spotkania z ciekawymi zwierzętami
Agnieszka Sulikowska, Dorota Grabowska, Justyna Rasiewicz oraz Katarzyna Wójtowicz
Miesiąc Dobroci dla Zwierząt
Akcja Miesiąc Dobroci dla Zwierząt zakończona. Dnia 07.11 zebrane przez nas produkty zostały dostarczone do schroniska dla zwierząt we Wrocławiu. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w imieniu własnym oraz zwierząt, którym udało się pomóc.
Szkolne Koło Wolontariatu - Agnieszka Sulikowska
Tydzień Kultury Zdrowotnej
W dniach 23.10.23 r. - 27.10.23 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Kultury Zdrowotnej. Odbyły się wydarzenia:
1. Uczniowie kl. IV - VIII podczas spotkania z pracownikiem Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej z Trzebnicy utrwalili wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się, jak stopniowo i skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe, oraz otrzymali wiele cennych informacji na temat wpływu diety na organizm człowieka.
2. Uczniowie kl. IV - VIII mieli możliwość sportowej rywalizacji oraz kulturalnego kibicowania podczas Turnieju II ogni.
3. Wszyscy uczniowie naszej szkoły, począwszy od grup przedszkolnych, poprzez kl. I - III do uczniów kl. VIII wykonali plakaty promujące uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego w szkole. Następnie prace plastyczne zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
4. Ponieważ wiemy jak duży wpływ na nasze zdrowie ma odpowiednia dieta, uczniowie klas najmłodszych oraz oddziały przedszkolne, z pomocą pań oraz rodziców, przygotowali zdrowe kanapki, przekąski i sałatki.
5. W celu podsumowania całego tygodnia, w piątek 27.10.23 r. odbył się apel, na którym omówiliśmy nasze działania oraz zostały wręczone dyplomy. Dziękujemy wszystkim za współpracę i zaangażowanie.
Grupa "Szewczyki II"
Każdy przedszkolak wie, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Dlatego też dzieci z naszej grupy chętnie przystąpiły do wykonania zdrowej kanapki. Przedszkolaki wykorzystując swoje ulubione produkty takie jak: wędlina, ser, ogórek, rzodkiewka przygotowały smaczne kanapki. Po skończonym śniadaniu, zadowolone dzieci były gotowe do zajęć.
Pasowanie na Przedszkolaka
Pasowanie na Przedszkolaka, to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. 26 października w naszych dwóch grupach przedszkolnych, Szewczyk 1 oraz Szewczyk 2, odbyło się takie Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci po raz pierwszy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne na szerszym forum. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia wręczyła każdemu dziecku dyplom.
Dyniowy zawrót głowy
Uczniowie z klasy Zero A z okazji Dnia Dyni dowiedzieli się skąd i kiedy pojawiła się w Polsce dynia, jakie ma właściwości zdrowotne i co można z niej przygotować. Sami mieli okazję obejrzeć dynie z każdej strony, sprawdzić jak może być ciężka i co kryje w środku, a nawet zatopić w niej swoje ręce. Na koniec przygotowali prace plastyczne. Agnieszka Sulikowska
Pamiętamy...
Dnia 30.10.2023 roku klasa 7 i 8 brały udział w akcji Pamiętamy. W holu szkoły została przygotowana tematyczna gazetka - Wszystkich Świętych. Uczniowie, pod opieką wychowawców, poszli na cmentarz w Szewcach. Wychowankowie pomagali w pracach porządkowych pod czujnym okiem Księdza Proboszcza. Na koniec symbolicznie zapaliliśmy znicze pod krzyżem na cmentarzu.
J. Dziuba -Małecka, J. Wieczorek
Straaaszny wieczór w bibliotece!
W piątkowy wieczór (27. października), biblioteka naszej szkoły zamieniła się w niezwykle klimatyczne miejsce. Nastroju dodawały przytłumione światło, ciekawa dekoracja i oczywiście uczniowie w upiornych kostiumach, bowiem tematem przewodnim spotkania byli straszni bohaterowie z literatury pięknej i świata filmowego. Pojawiły się zatem duchy, czarownice, wampiry i wiele innych wymyślnych postaci. Nasz wieczór rozpoczęliśmy od wspólnego czytania fragmentów powieści Brandona Mulla, pt. „Pięć królestw”, następnie przy dźwiękach muzyki i odpowiednim oświetleniu, uczestnicy zaprezentowali swoje przebrania. W dalszej części odbyły się różne konkurencje i gry towarzyskie. W międzyczasie uczniowie posilali się przyniesionymi przez siebie przekąskami. Zabawa była niezwykle udana, a młodzież już planuje kolejne tematyczne spotkanie w bibliotece.
Tydzień Kultury Zdrowotnej
Od 23.10 do 27.10.2023 roku w naszej placówce obchodziliśmy Tydzień Kultury Zdrowotnej. Dzieci z grupy 0 B przyniosły w poniedziałek wycięte z czasopism zdrowe produkty, z których stworzyły propozycje zbilansowanych posiłków na każdy dzień tygodnia. Dzieci pracowały w grupach dwu-, trzyosobowych. Zrealizowaliśmy również kolejny punkt obowiązujący w tych dniach ,,Zastrzyk witamin każdego dnia’’ - przepiękne i zdrowe szaszłyki owocowe.
Oczywiście każdego dnia rodzice dbali o zdrowe śniadanko dla swoich pociech. Zdrowie to również ćwiczenia ruchowe, które dostarczają wiele radości. Dziękuję rodzicom, dziadkom za pomoc w organizacji tych dni. Dorota Grabowska
Wybieramy nowy kierunek
Klasa V SP w całym ubiegłym roku oraz początkiem bieżącego poznawała stopniowo bogactwo kultury Wrocławia. Tym razem skierowaliśmy naszą uwagę na Trzebnicę. Znajduje się tam wyjątkowy obiekt historyczny Dolnego Śląska - Bazylika Św. Jadwigi. W środę 25 października w asyście Ks. Rafała Swatka oraz wychowawcy klasy Va Michała Wołoszczuka młodzież zwiedzała wraz z przewodnikami zarówno kościół jak i przylegający do niego Klasztor Sióstr Boromeuszek, gdzie od kilku lat istnieje regionalne muzeum zawierające "prawdziwe perełki historii". Naszą wędrówkę osłodził poczęstunek jakim uraczono nas na plebanii... Zachęcamy inne klasy do pójścia w nasze ślady! J.M.Wołoszczuk
Domki dla owadów
Dnia 18 października 2023r. odbyły się w naszej szkole warsztaty z budowy DOMKÓW DLA OWADÓW. Brały w nim udział klasy Ia i Ib. Nasze dzieci dowiedziały się z nich nie tylko, jak buduje się domki dla owadów, ale także skąd pszczoły biorą pożywienie i jaki my, ludzie, mamy na to wpływ. Poznały również różne rodzaje pszczół. Dzieci aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach, co widać na poniższych zdjęciach.
Warsztaty Ekomisja 2.0
Dnia 20 października w naszej szkole dla uczniów klasy VII odbyły się warsztaty w ramach projektu „Ekomisja 2.0 dla młodzieży Aglomercji Wrocławskiej”. Warsztaty dotyczyły transportu w mieście i do miasta i miały na celu ukształtowanie proekologicznych postaw młodych uczestników. Zajęcia miały charakter interaktywnej zabawy z wykorzystaniem gry planszowej. J. Dziuba i J. Wieczorek
Warsztaty ekologiczne
Dnia 19 października w naszej szkole dla uczniów klas I-IV odbyły się zajęcia z edukacji ekologicznej „Segreguj z nami – walcz z odpadami” realizowane przez firmę Chemeko-System. Uczniowie podczas zajęć zdobyli wiedzę na temat recyklingu, odpowiedniej segregacji odpadów. Dowiedzieli się co to jest mikroplastik i jak go unikać. Podczas warsztatów dzieci miały okazję zagrać w grę ekologiczną „Segregodomino” oraz rozwiązać różne krzyżówki i łamigłówki zgłębiające oraz utrwalające nabytą wiedzę. J. Dziuba
Wolontariat
Dnia 21.10 uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu udali się na cmentarz w Szewcach, aby przygotować zapomniane groby do zbliżającego się Święta Zmarłych. Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie. Agnieszka Sulikowska oraz Przemysława Rumin
Uczniowie: A. Cudecki, J. Łukaszek, E. Bagińska oraz O. Gębuś
Teatr
Dnia 20.10 dzieci z klasy O A i 0 B udały się do Wrocławskiego Klubu Anima na przedstawienie teatralne pt." Wynalazki". Podczas spektaklu dzieci poznały postaci znanych wynalazców Nikola Teslę, Guglielmo Marconi. Dowiedzieli się co robili i jakich odkryć dokonali. Aktywnie brali udział w przedstawieniu jako uczestnicy.
A. Sulikowska oraz D. Grabowska
Wycieczka - Sudecka Zagroda Edukacyjna
19 października klasy 1a, 1b oraz 3a były na wycieczce w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej
w Dobkowie. Mieści się ona w sercu Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli w regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Znajduje się tam nowoczesne, interaktywne centrum edukacji, w którym dzieci dowiedziały się więcej o fascynującej przeszłości Ziemi. Brały udział w warsztatach, na których przeprowadzały eksperymenty, m.in. filtrowały wodę, robiły sztuczny śnieg.
Mam Talent - pażdziernik
Zapraszamy do obejrzenia kolejnych prac w naszej szkolnej galerii „Mam talent”. Tym razem swoim talentem postanowiła się z nami podzielić uczennica klasy 3A Helenka Grabowska
Wycieczka do Srebrnej Góry
12 października chętni uczniowie z klasy V i VI wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Srebrnej Góry. Przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra, która jest najwyżej położoną twierdzą w Europie i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Po zwiedzaniu czekała na nas gra forteczna w terenie. Uczniowie zostali podzieleni na wojsko pruskie i francuskie i brali udział w różnych konkurencjach, za które mogli otrzymać talary. Konkurencje obejmowały zabawy zręcznościowe, zagadki logiczne i historyczne. Tym razem powtórzyliśmy historię, ponieważ wygrało wojsko francuskie. Następnie odbyła się prezentacja broni czarnoprochowej
i prawdziwy wystrzał z armaty. Wizytę na Twierdzy zakończyliśmy ogniskiem i zakupem pamiątek. Po odpoczynku wybraliśmy się na wycieczkę pieszą Górami Sowimi. Magdalena Naglik
Wyjazd do kina
Dnia 12.10.2023 roku najstarsze klasy w naszej szkole pojechały do Kina Helios w Magnolii Wrocław na film pt."Barbie".Barbie Land to wiecznie słoneczna i przepełniona różem kraina. To urzeczywistnienie snu stworzonego w 1959 roku przez firmę Mattel. Różowe domki bez ścian, luksusowe samochody bez dachu, kolorowe sukienki i mnóstwo innych dodatków. Tutaj kobieta może być, kim tylko zapragnie – noblistką, panią prezydent, kosmonautką, a nawet sędziną w Sądzie Najwyższym. Nie ma rzeczy niemożliwych! Wszyscy są piękni i uśmiechnięci. Nikt nie ma problemów. I pewnie ta idylla wciąż by trwała, ale w głowie Barbie (Margo Robbie) – zaczęły pojawiać się filozoficzne pytania.
Greta Gerwing stworzyła opowieść uniwersalną, która trafia do młodszych i starszych widzów. Każdy wyniesie z tego seansu coś innego i będzie miał różne przemyślenia – w zależności od wiedzy i życiowego doświadczenia. Jednak nikt nie wyjdzie z kina obojętny. Uczniowie klas: 7 i 8 wrócili z wyjazdu zadowoleni.
J. Dziuba i J. Wieczorek
DZIEŃ DRZEWA
10 października obchodziliśmy w szkole Dzień Drzewa - święto na cześć drzew. Jego celem było podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety, promowanie działań na rzecz ich ochrony oraz zwiększenie świadomości ich znaczenia dla naszego środowiska i dobrobytu.
W naszej szkole w klasach I-VIII podejmowane były następujące działania: ciekawe lekcje, warsztaty edukacyjne z rozpoznawaniem drzew, prezentacje, zagadki, konkurs plastyczno-techniczny, wystawy. Wymienione działania miały uświadomić jak ważną rolę odgrywają drzewa w życiu każdego z nas. J. Dziuba
Pomaganie jest fajne!
Dnia 3.10.2023r. uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami przeprowadzili zbiórkę charytatywną dla Kacpra, jednego z wychowanków naszej szkoły. Cała akcja opierała się na sprzedaży ciast, które wcześniej upiekli uczniowie. Zebrane pieniądze zostały przekazane mamie Kacpra. Mamy nadzieję, że dołożenie małej cegiełki od naszej szkoły pomoże szybko uzbierać odpowiednią kwotę potrzebną na zrealizowanie tak ważnych badań. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i na pewno zrobimy to jeszcze nie raz. A. Sulikowska, A. Lecyk
Spotkanie z muzyką
Dnia 11.10 dzieci z oddziałów przedszkolnych Szewczyk 1 oraz Szewczyk 2 wraz z uczniami z zerówki A i B brali udział w kolejnym spotkaniu z muzyką organizowanym przez Narodowe Forum Muzyki pt. "Gdzie się podziały instrumenty?". Uczniowie mieli okazję poznać puzon oraz kontrabas i posłuchać utworów muzyki klasycznej. D. Grabowska, J. Rasiewicz, D. Piotrowska, A. Sulikowska
Wycieczka do "Parku Wrocławskiego" w Lubinie
2 października 2023 roku klasy: 1a, 1b oraz 3a uczestniczyły w wycieczce szkolnej do „Parku Wrocławskiego” w Lubinie. Piękna pogoda oraz dobry humor dzieci, stworzyły świetną atmosferę. Nasza przygoda zaczęła się od wizyty w mini zoo, a później spacerowaliśmy alejkami z dinozaurami. Uwieńczeniem wizyty w parku była zabawa na placu. Dzieci, bogatsze o nowe doświadczenia
i wiadomości, zapewne zapamiętają ten dzień na długo.
Mam talent
W nowym roku szkolnym w naszej galerii „Mam talent” pojawiły się prace plastyczne Kornelii Krzesińskiej z klasy V. Zapraszamy do obejrzenia prac uczennicy i zachęcamy wszystkich uczniów do dzielenia się z nami swoimi talentami. Jeśli chcesz, aby Twoje prace znalazły się w naszej szkolnej galerii zgłoś się do p. Naglik.
W klasie IB świętujemy Dzień Chłopaka
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu szkoły: o Dniu Mamy, Dniu Taty, Dniu Babci czy urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu w klasie 1B odbyła się uroczystość Dnia Chłopaka. Dziewczynki wraz z wychowawcą wręczyły chłopcom prezenty, złożyły życzenia oraz zaśpiewały „Sto lat”. Dla wszystkich dzieci przygotowano słodki poczęstunek. Dzień ten minął w miłej i radosnej atmosferze. A. Tiuchty
Dzień Chłopaka w klasie 0B
W piątek 29 września w grupie 0 b uroczyście obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Było tradycyjne sto lat, piękne spersonalizowane upominki zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Słodkie pyszności przygotowane przez rodziców, balony, laurki i mnóstwo ciepłych słów. Dziewczynki wręczyły laurki, baloniki i ciasto Panom pracującym w szkole oraz pamiętały o Panu kierowcy autobusu. Dziękuję kochani rodzice- dzięki Państwu ten dzień był wyjątkowy.
Dorota Grabowska
Dzień Chłopaka w klasie 2
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu szkoły. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu w klasie 2 dziewczynki wręczały chłopcom upominki, były to piękne kolorowe skarpetki.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole
27 września, uczennice klasy V a: Tosia, Kornelia, Alicja, Lena oraz Diana, a także klasy VIa: Maja, Maja i Tosia z inicjatywy nauczycieli biblioteki przygotowały dla dzieci z grupy 0 b, klasy I b oraz grupy przedszkolnej Szewczyki mnóstwo atrakcji czytelniczych. Starsze koleżanki zaprezentowały maluchom fragmenty książki Justyny Bednarek, pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” oraz Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia”. Czytaniu towarzyszyły zabawy integracyjne, a także warsztaty plastyczne. Dziękujemy organizatorom za wspaniałe zajęcia, a najmłodszym odbiorcom literatury za aktywny udział.
Egzamin na Kartę Rowerową
Dnia 22 i 25 września chętni uczniowie klasy 5 i 6 zdawali egzamin na kartę rowerową. Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej, której celem było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania rowerem w ruchu drogowym. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego w którym musieli wykazać się techniką sprawnej jazdy na rowerze.
Po zdaniu części praktycznej zostali pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego oraz szczęśliwymi posiadaczami – pierwszego w życiu „prawa jazdy”. Jolanta Dziuba
Europejski Dzień Języków Obcych
Dnia 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Z okazji tego święta uczniowie z klas IV – VIII brali udział w konkursie na pracę plastyczną, która najlepiej oddawała charakter wylosowanego kraju europejskiego. Komisja konkursowa, w której skład wchodziły p. Aneta Gietling i p. Przemysława Rumin, przyznały następujące miejsca:
I miejsce – klasa 6 (Grecja)
II miejsce – klasa 4 (Francja)
III miejsce – klasa 5 (Włochy)
IV miejsce – klasa 7 (Hiszpania)
V miejsce – klasa 8 (Wielka Brytania)
Uczniowie klas I-III otrzymali flagi wybranych państw europejskich do pokolorowania. W międzyczasie wysłuchali ciekawostek o językach europejskich oraz opowiadali, co im się kojarzy z danym państwem. Uczniom przypomniano również, dlaczego warto uczyć się języków obcych i w jaki sposób możemy to robić.
Magdalena Naglik
Międzynarodowy Dzień bez Samochodu
Dnia 22.09.2023r obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.
W związku ze świętem uczniowie, każdej z klas, wykonali plakaty, które zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych. W ciągu tygodnia nauczyciele przeprowadzili lekcje dotyczące szkodliwości używania samochodów i ich negatywnego wpływu na środowisko. Wskazali uczniom alternatywę dla samochodów, oraz korzyści płynące z aktywności na świeżym powietrzu. Kulminacją działań całego tygodnia był spacer zakończony piknikiem połączony z grami i zabawami.
Klasa 1B przywitała jesień
W dniu 23 września zawitała do nas jesień. Z tej okazji dzieci z klasy 1B przywitały nową porę roku przygotowując jesienne opaski na głowę. Następnie odbyło się rozwiązywanie zagadek, z którymi dzieci doskonale sobie poradziły. Świetną zabawą dla dzieci było wspólne malowanie farbami plakatowymi jesiennej pracy plastycznej – „Wiewiórka w jesiennych liściach”. Ta praca następnie ozdobiła naszą klasę.
A. Tiuchty
Wycieczka klasy 0A i 0B
Dnia 26.09.2023 klasy zero A i B wyruszyły na swoją pierwszą wycieczkę do Zagrody agroturystycznej Kruczyna w Pęgowie. Podczas wycieczki Pani Ewa zabrała nas na spacer po lesie, pokazała nam swoją zagrodę pełną zwierząt. Dzieci również uczestniczyły w warsztatach, podczas których ozdabiały materiałowe torby, które zabrały ze sobą do domu. Na koniec zjadły pyszną kiełbaskę z grilla. Dzieciaki wróciły w dobrych humorach i nie możemy już doczekać się kolejnego wyjazdu.
Agnieszka Sulikowska oraz Dorota Grabowska
Dzień Przedszkolaka w Szewczyku
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”
Kochane Przedszkolaki!
Z okazji Waszego święta, życzymy Wam abyście każdego dnia budzili się z uśmiechem na twarzy, gotowi do nowych przygód i nauki.
Szczęśliwego Dnia Przedszkolaka
Integracja w kinie
Dnia 21.09.2023 roku uczniowie z klas 6 i 7 ze swoimi wychowawczyniami pojechali do kina. W Magnolii we Wrocławiu, w Kinie Helios odbyła się projekcja filmu pt. "Siła naszych marzeń". Była to wzruszająca opowieść o walce o marzenia, na przekór wszelkim przeciwnościom losu. Film pokazywał w jaki sposób główna bohaterka Zoe reagowała na swoją niepełnosprawność po wypadku: od wycofania i załamania, przez złość, a nawet agresję, po samoakceptację i odnalezienie radości w życiu. Film zachwycił młodzież. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.
Joanna Wieczorek, Magdalena Naglik
Spotkanie z Policją
W dniu 19 września 2023 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla oddziałów przedszkolnych i dzieci z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzone przez Panią asp. Lidię Łynko. Dzieci zdobyły wiedzę z zakresu odpowiednich zachowań w ruchu drogowym. Nasi uczniowie są zarówno pieszymi i rowerzystami, jak i potencjalnie przyszłymi kierowcami. Dziecko-pasażer, świadome tego, jak należy zachowywać się na drodze, może być później również znakomitym edukatorem dla dorosłych kierowców, których nawyki za kierownicą nie zawsze są dobre. To był wspaniale spędzony czas. Dziękujemy.
Najlepiej dbamy o przyrodę poznając ją bliżej
W środę 20 września klasa Va SP udała się do Wrocławia z wizytą do Muzeum Przyrodniczego. Jest to nasza odpowiedź na apel w temacie sprzątania planety. Poznając bioróżnorodność Ziemi uczymy się o nią dbać! W ramach wycieczki z przewodnikiem poznaliśmy różne gatunki zwierząt i roślin, zarówno już wymarłe przed wiekami, jak i wciąż istniejące, którym należy poświęcić uwagę, aby w dalszym ciągu istniały i przy okazji "cieszyły od czasu do czasu nasze oko". Kulminacyjnym punktem wycieczki był spacer po Ostrowie Tumskim.
Jak zwykle odwiedzając stolicę Dolnego Śląska korzystaliśmy z PKP
i komunikacji miejskiej ucząc się prawidłowego zachowania w transporcie zbiorowym.
Michał Wołoszczuk
AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA POŁĄCZONA Z KONKURSEM KWIATY Z RECYKLINGU
W tegorocznym wydarzeniu brali udział uczniowie klasy VIII z wychowawcą, którzy sprzątali otoczenie szkoły, plac zabaw i boisko wiejskie. Celem było pokazanie, że zaczynając od sprzątnięcia najbliższej okolicy zmniejszymy negatywny wpływ na środowisko.
Jolanta Dziuba
W ramach akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA ogłoszony został konkurs dla uczniów klas 0 - 8 na przestrzenną pracę plastyczno - techniczną KWIATY Z RECYKLINGU z wykorzystaniem materiałów: papier, plastikowe nakrętki, słomki i inne elementy nadające recyklingowe. Ilość prac przerosła nasze oczekiwania. Rozstrzygnięto konkurs:
I miejsce: Fabian Zdanio, Hanna Pachulska
II miejsce: Zuzanna Piecuch, Kinga Żurek
III miejsce: Zuzanna Małecka, Maja Wawrzykowska
wyróżnienia: Maja Kościelniak, Amelia Wolińska
Agnieszka Falów
Jolanta Dziuba
Uczciliśmy pamięć 17 września
To już tradycja naszej szkoły. Uczniowie klasy V SP przygotowali apel patriotyczny poświęcony rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. To wydarzenie miało tym większe znaczenie, że w naszej szkole sporą grupę uczniów stanowią dzieci z Ukrainy, która padła ofiarą agresji rosyjskiej. W obliczu dramatu wojennego podkreślono znaczenie relacji polsko-ukraińskiej i płynącego z niej wsparcia dla wschodniego sąsiada.
J. M. Wołoszczuk
Dzień Kropki
Dnia 15.09.2023r obchodziliśmy, w naszej szkole, Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to ma na celu wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia i działania.
Z tej okazji uczniowie przygotowali ramkę z kropek, z której wszyscy chętni mogli skorzystać i zrobić sobie zdjęcie. Dzieci, podczas zajęć, wykonały prace plastyczne - grupowe i indywidualne, którymi następnie zostały udekorowane sale lekcyjne. Cała społeczność szkolna była w tym dniu w kropeczki :) Nie zapomnieliśmy również o zajęciach ruchowych, z których dzieci bardzo się cieszyły. Najmłodszym dzieciom te zajęcia najbardziej przypadły do gustu.
Edyta Formusiewicz
więcej zdjęć w galerii https://zspszewce.pl/20232024-galeria
Spotkania z muzyką klasyczną
Dnia 13.09 klasy Zero A i Zero B oraz oddziały przedszkolne Szewczyk 1 oraz Szewczyk 2 rozpoczęły cykl spotkań z muzyką klasyczną organizowane przez Narodowe Forum Muzyki. Pierwszy koncert pod tytułem "Spotkanie z Jasiem i Małgosią" opowiadał historię dobrze znaną każdemu dziecku. Dzieci zapoznały się z instrumentami muzycznymi takimi jak: wiolonczela, skrzypce oraz pianino cyfrowe oraz posłuchały utworów klasycznych.
Nauczyciele oddziałów: Dorota Grabowska, Justyna Rasiewicz, Agnieszka Sulikowska, Katarzyna Wójtowicz
Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej!!!
9 września 2023 roku w Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej zorganizowano kolejną już edycję Narodowego Czytania zapoczątkowaną w roku 2012 przez parę prezydencką p. Komorowskich. Tegoroczne spotkanie miło miejsce w niezwykłych okolicznościach przyrody, w otoczeniu chłopskiej chaty, przy suto zastawionym stole, wokół snopków siana i polnych kwiatów. Uważnie słuchaliśmy fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej, a nastroju dopełniały piękna pogoda, stroje osób biorących udział w akcji, a także muzyka z filmu z roku 1987 stworzona przez Andrzeja Kurylewicza. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy V a: Alicja Bosek oraz Lena Świtaj, za co składamy szczególnie gorące podziękowania.
Kinga Muszyńska-Pasowicz
Rozpoczęcie roku szkolnego
Dnia 4 września 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Młodych Bohaterów w Szewcach odbył się uroczysty apel z okazji inauguracji roku szkolnego 2023/2024. W uroczystości wzięli udział: wszyscy uczniowie z klas 0-8, wychowawcy, nauczyciele i rodzice. Pani Dyrektor Lidia Frąckowiak przywitała wszystkich po wakacjach oraz przedstawiła nowa panią wicedyrektor Paulinę Pierchorowicz - Rączkę. Następnie zaprezentowała wszystkich nowych nauczycieli i tych, którzy uczą u nas nie od dziś. Na uroczystości była obecna Przewodnicząca Rady Gminy Wisznia Mała pani Małgorzata Ottenbreit.
Uroczystość poprowadziła uczennica z klasy 8 - Julia Łukaszek. Dziewczynki z klasy 3a, Lena i Amelia, zaprezentowały wiersze o tematyce wakacyjnej. Całość uświetnił poczet sztandarowy.
Joanna Wieczorek